Екологія

Шельфовий льодовик розміром з Францію тане в 10 разів швидше за сонячного тепла

Міжнародна група вчених виявила, що частина найбільшого в світі крижаного шельфу тане в 10 разів швидше, ніж очікувалося, через сонячне тепло, яке нагріває навколишній океан і воду на поверхні. Раніше основним фактором танення вважалася тепла вода на набагато більшій глибині.

Співробітники Кембриджського університету вивчали шельфовий льодовик Росса в Антарктиді, який за своїми розмірами можна порівняти з територією Франції. На те, щоб зібрати відомості про те, як північно-західний сектор цього величезного шельфового льодовика взаємодіє з океаном під ним, вчені витратили кілька років. Результати своєї роботи вони опублікували в журналі Nature Geoscience, заявивши, що лід тане значно швидше, ніж вважалося раніше, через приплив теплої води.

«Вважається, що танення шельфових льодовиків пов’язано з тим, що вони піддаються впливу теплої глибинної океанської води, однак у своєму дослідженні ми виявили, що поверхневі води, які нагріваються сонячними променями, також відіграють вирішальну роль у цьому процесі», — стверджує перший автор статті, доктор Стюарт Крейг (Craig Stewart).

Попри те, що взаємодія між льодом і океаном, яка відбувається на сотні метрів нижче поверхні шельфових льодовиків, здається віддаленою, воно має безпосередній вплив на рівень моря. Шельфовий льодовик Росса стабілізує крижаний покрив Західної Антарктиди, блокуючи лід, який потрапляє в цей регіон з деяких інших найбільших льодовиків світу.

Команда вчених збирала дані протягом чотирьох років, використовуючи спеціальні прилади, встановлені під шельфовим льодовиком Росса. Зафіксувавши їх у свердловині глибиною 260 метрів, команда виміряла температуру, солоність, швидкість танення і вектор океанічних течій під льодом. Команда також використовувала надзвичайно точну систему радарів, спеціально створену заради цього дослідження, для спостереження за змінною товщиною шельфового льодовика.

Крім того, в ході роботи вчені проїхали на снігоході більше тисячі кілометрів, вимірюючи товщину льоду в різних регіонах і складаючи карту швидкості базального танення. Дані приладів показали, що вода на поверхні, яка нагрівається сонячним світлом, затікає під льодовик в районі острова Росса, в результаті чого швидкість танення влітку підвищується майже в два рази.

Крім цього, на танення впливає велика площа відкритого океану перед шельфовим льодовиком, де з-за сильних вітрів морського льоду практично немає. Влітку цей район, відомий як ополонка Росса, швидко поглинає сонячне тепло, що, за словами вчених, сильно впливає на танення шельфового льодовика. Отримані дані свідчать про те, що умови в його порожнині тісніше пов’язані з поверхневим океаном і атмосферою, ніж передбачалося раніше. За словами Стюарта, зміна клімату, ймовірно, призведе до зменшення морського льоду і підвищення температури поверхні океану в море Росса, що говорить про те, що швидкість танення в цьому регіоні в майбутньому підвищиться.

Як стверджують фахівці, їх спостереження, проведені на передній частині шельфового льодовика, важливі і для багатьох інших великих льодовиків, деякі з яких знаходяться на відстані до 900 кілометрів.

Шельфовий льодовик Росса вважається достатньо стабільним, і дослідники підкреслюють, що їх результати не означають зміну цього статусу. Водночас по мірі посилення танення льодовик може ставати все більш уразливим, ніж вважається зараз: річ у тому, що вода на поверхні, яка нагрівається сонячним світлом, затікає в порожнину поблизу стабілізаційної ключової точки льодовика, що може підірвати стабільність льодовика при подальшому посиленні базального танення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button