Людина

Що робить людину довгожителем?

Чому більшість людей живуть 70-80 років, але є й такі, які переступають 100-річний рубіж? Присутні на недавній міжнародній конференції в Сочі вчені з усього світу спробували виокремити основні фактори, що впливають на збільшення тривалості життя.

Виявилося, тут задіяний не тільки спосіб життя, але і генетика, і психологія…

foto_cikavosti_18.06.2014-6-09_resized

Дуже важливим фактором є спадковість. Якщо ваші бабуся, дідусь або хтось із батьків прожили досить довго, то, можливо, і ви проживете довге життя…

Професор Університету Болоньї (Італія) Клаудіо Франческі і його колеги вивчили геноми 16 тисяч італійців, вік яких складає близько 100 років (до речі, в Італії, за статистикою, більше довгожителів, ніж в будь-якій іншій європейській країні).

Читайте також: Відкрито молекулу, яка зберігає молодість шкіри

“Більшості довгожителів вдається уникнути найбільш небезпечних захворювань, пов’язаних з віком: діабету, раку, серцево-судинних і деменції – старечого недоумства. До того ж в літньому віці вони виглядають значно краще за своїх однолітків”, – зазначає професор Франческі.

В генах цих людей були виявлені унікальні зміни, що оберігають організм від розвитку важких захворювань, які, як правило, стають причиною смерті в літньому віці. Незважаючи на те, що у деяких з обстежених довгожителів були знайдені гени, “відповідальні” за схильність до небезпечних хвороб, ці хвороби у них не розвивалися. Очевидно, “небезпечні” гени були нейтралізовані “захистом”.

За словами дослідників, захисні гени можуть передаватися у спадок.

“Більше того, можливо навіть, що тато чи мама фактично прожили не так довго, але мали потенціал довгожителів – тобто у них були ті самі захисні зміни в генах, однак настала смерть з-за нещасного випадку, гострої інфекції або з інших причин, не пов’язаних зі старінням”, – прокоментував професор медичної школи Гарвардського університету Вадим Гладишев. Тому, щоб зрозуміти, чи є у вас потенціал довгожительства, слід звернути увагу на тривалість життя не тільки батьків, а також бабусь і дідусів, додав він.

З часом, ймовірно, можна буде “підсаджувати” гени “довгожительства” за допомогою генної інженерії. Дослідження в цій області вже ведуться.

Правда, від гарної спадковості тривалість життя залежить лише на 25-30 відсотків, констатують вчені. Ще одним вирішальним фактором є… бактерії.

“У столітніх учасників наших досліджень ми виявили також різкі відмінності в мікрофлорі кишечника, – повідав Клаудіо Франческі. – У ці ділянці людського організму живе величезна кількість бактерій, які виробляють вітаміни, вивільняють енергію, необхідну організму для боротьби з інфекціями або ж, навпаки, самі виділяють токсини. У довгожителів відмічено підвищену кількість корисних бактерій”.

Змінити на краще кишкову мікрофлору і дати нам шанс на довгожительство можуть препарати-пробіотики, які зараз можна купити в будь-якій аптеці, але ще більш ефективний метод – пересадка вмісту кишечника від донора. Зараз ця міра вже застосовується на практиці для лікування серйозних захворювань, наприклад, кишкових інфекцій.

Не варто забувати і про харчування. Слід вживати менше м’яса та солодощів, і як можна більше риби, фруктів і овочів. Оптимальний варіант – так звана середземноморська дієта, каже професор Франческі. До речі, більшість довгожителів в США виявилися вегетаріанцями.

Не можна скидати з рахунків і фізичні навантаження. “Це те, що завжди працює в боротьбі зі старінням і подовжує життя”, – стверджує директор Інституту ґеронтології при Медичному коледжі Альберта Ейнштейна Нір Барзілай. Спорт, прогулянки швидким кроком або фізична робота тренують клітини нашого організму, роблять їх більш стійкими і покращують їх відновну здатність. Все це віддаляє старіння. “Навантажувати” слід не менше 40 хвилин у день, рекомендує професор Барзілай.

Неодноразово підтверджувалося, що довше живуть оптимістично налаштовані люди. Вчені вважають, що істотну роль в боротьбі зі старінням відіграє вміння справлятися зі стресами і “відключатися” від зайвих переживань. Адже саме стреси і переживання часто негативно діють на організм.

Читайте також: Старість — це психологічний стан

Продовжує життя і наявність якоїсь мети. “У більшості довгожителів, з якими ми познайомилися, було якесь пристрасне захоплення, справа життя”, – говорить один з дослідників, Вадим Гладишев.

Якщо спадковість ми не вибираємо, то спосіб життя і мислення залежать тільки від нас. Ніхто не заважає нам правильно харчуватися, займатися спортом і фізичною працею, успішно боротися зі стресами… І не виключено, що ви дійсно будете жити до 100 років!


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button