Головна / Людина / Вчені можуть визначити по ДНК географічне місце походження ваших предків

Вчені можуть визначити по ДНК географічне місце походження ваших предків

Міжнародна група вчених розробила процес, що дозволяє визначити географічне походження людини в межах 1000 років. Метод, що отримав назву «Географічне визначення популяції» (Geographic Population Structure — GPS), настільки точний, що дозволяє визначити в буквальному сенсі місце, звідки з’явилися предки тієї чи іншої людини, і крім того, відкриває нові можливості для персоналізованої медичної допомоги.

dna-gps_500

Розробниками нового методу є доктор Еран Елхайк з Шеффілдського університету, а також доктор Тетяна Татаринова з Університету Південної Каліфорнії. Попередні подібні методи дозволяли простежити за походженням ДНК тої чи іншої людини в радіусі 700 кілометрів, однак новий метод дозволяє простежити за спорідненістю по всьому світу з точністю до 98 відсотків. Працює він приблизно також, як працюють GPS- комунікатори. Тільки в якості координат для визначення місця розташування метод використовує дані вашої ДНК.

Читайте також: Генетики навчилися вираховувати високих людей по ДНК

Метод GPS ґрунтується на принципі генетичного змішування, історично сформованого процесу, в рамках якого минулого незалежні один від одного популяції починали схрещуватися і утворювати новий генетичний пул. Новий метод моделює цей процес з урахуванням більш 100 000 ДНК — підписів, відомих також як спадкові інформаційні маркери, які були типовими для того чи іншого географічного регіону. Для аналізу, замість мітохондріальної або Y- хромосоми ДНК, GPS використовують аутосомні хромосоми, так як вони забезпечують більш рівномірну картину кожної індивідуальної генетичної будови.

«Ми були здивовані простотою і точністю цього методу», — розповідає доктор Елхайк.
«Люди всередині певних географічних зон в більшості випадків мають схожу генетику. Крім того, вони мають генетичні ознаки, які також можуть бути виявлені в більш віддалених регіонах, однак ці ознаки найчастіше є маркерами географічного походження, вказуючи на найближче географічне положення, де ці ознаки спочатку могли відбуватися».

У дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications, команда вчених змогла визначити походження роду 25 відсотків жителів 10 сіл Сардинії. Виявилося, що всі вони походять з маленьких сіл, розташованих в радіусі 50 кілометрів. Крім цього , новий метод дозволив визначити місце походження роду людей, що проживають на 20 островах Океанії. Дослідження показало, що рід 90 відсотків з них походить саме з тих островів , де вони зараз проживають .

Відкриття нового методу ідентифікації роду відкриває ряд корисних можливостей. Тепер можливість більш точно встановлювати спорідненість людини дозволить докторам більш точно визначати успішність в лікуванні тих чи інших генетичних захворювань і згідно з цими даними підбирати більш ефективні методи і способи лікування. Крім того, слід зазначити, що існують прямі докази того, що різний генотип може по-різному відповідати на певні типи ліків.

Зрештою новий метод дозволить точніше визначити спорідненість і географічне походження певних народностей, наприклад, циган і європейських євреїв. Доктор Елхайк вважає, що GPS зможе суттєво змінити наше уявлення про ту чи іншу етнічну приналежность.

Читайте також: Шизофренію можуть викликати генетичні паразити в ДНК людини

Що найцікавіше, суттю цього проекту є надання можливості будь-якому охочому скористатися новим методом, якщо до цього людина проходила аутосомний аналіз ДНК в сторонніх установах. Людина може завантажити результати такого аналізу на спеціальний вебсайт, розроблений доктором Татариновою, і дізнатися точне місце походження свого роду.