Людина

Вчені можуть визначити по ДНК географічне місце походження ваших предків

Міжнародна група вчених розробила процес, що дозволяє визначити географічне походження людини в межах 1000 років. Метод, що отримав назву «Географічне визначення популяції» (Geographic Population Structure – GPS), настільки точний, що дозволяє визначити в буквальному сенсі місце, звідки з’явилися предки тієї чи іншої людини, і крім того, відкриває нові можливості для персоналізованої медичної допомоги.

dna-gps_500

Розробниками нового методу є доктор Еран Елхайк з Шеффілдського університету, а також доктор Тетяна Татаринова з Університету Південної Каліфорнії. Попередні подібні методи дозволяли простежити за походженням ДНК тої чи іншої людини в радіусі 700 кілометрів, однак новий метод дозволяє простежити за спорідненістю по всьому світу з точністю до 98 відсотків. Працює він приблизно також, як працюють GPS- комунікатори. Тільки в якості координат для визначення місця розташування метод використовує дані вашої ДНК.

Читайте також: Генетики навчилися вираховувати високих людей по ДНК

Метод GPS ґрунтується на принципі генетичного змішування, історично сформованого процесу, в рамках якого минулого незалежні один від одного популяції починали схрещуватися і утворювати новий генетичний пул. Новий метод моделює цей процес з урахуванням більш 100 000 ДНК – підписів, відомих також як спадкові інформаційні маркери, які були типовими для того чи іншого географічного регіону. Для аналізу, замість мітохондріальної або Y- хромосоми ДНК, GPS використовують аутосомні хромосоми, так як вони забезпечують більш рівномірну картину кожної індивідуальної генетичної будови.

«Ми були здивовані простотою і точністю цього методу», – розповідає доктор Елхайк.
«Люди всередині певних географічних зон в більшості випадків мають схожу генетику. Крім того, вони мають генетичні ознаки, які також можуть бути виявлені в більш віддалених регіонах, однак ці ознаки найчастіше є маркерами географічного походження, вказуючи на найближче географічне положення, де ці ознаки спочатку могли відбуватися».

У дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications, команда вчених змогла визначити походження роду 25 відсотків жителів 10 сіл Сардинії. Виявилося, що всі вони походять з маленьких сіл, розташованих в радіусі 50 кілометрів. Крім цього , новий метод дозволив визначити місце походження роду людей, що проживають на 20 островах Океанії. Дослідження показало, що рід 90 відсотків з них походить саме з тих островів , де вони зараз проживають .

Відкриття нового методу ідентифікації роду відкриває ряд корисних можливостей. Тепер можливість більш точно встановлювати спорідненість людини дозволить докторам більш точно визначати успішність в лікуванні тих чи інших генетичних захворювань і згідно з цими даними підбирати більш ефективні методи і способи лікування. Крім того, слід зазначити, що існують прямі докази того, що різний генотип може по-різному відповідати на певні типи ліків.

Зрештою новий метод дозволить точніше визначити спорідненість і географічне походження певних народностей, наприклад, циган і європейських євреїв. Доктор Елхайк вважає, що GPS зможе суттєво змінити наше уявлення про ту чи іншу етнічну приналежность.

Читайте також: Шизофренію можуть викликати генетичні паразити в ДНК людини

Що найцікавіше, суттю цього проекту є надання можливості будь-якому охочому скористатися новим методом, якщо до цього людина проходила аутосомний аналіз ДНК в сторонніх установах. Людина може завантажити результати такого аналізу на спеціальний вебсайт, розроблений доктором Татариновою, і дізнатися точне місце походження свого роду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button