Здоров'я

Що відбувається із зором після 40 років?

Чим старша людина, тим очевидніші зміни в зоровому апараті, які знижують гостроту зору і можуть призводити до певних офтальмологічних захворювань.

З роками необхідно приділяти більше уваги здоров’ю очей, щоб зберегти його до кінця життя.

Незважаючи на те, що профілактика не дозволяє повністю зупинити процеси деградації і відновити зір, слід не просто бути готовим до таких змін, але і спробувати відсунути їх на якомога довший термін.

Вікові зміни зору після 40 років: причини

Майже у кожної людини відбуваються вікові зміни зору після 40 років під впливом багатьох факторів:

 • постійний вплив сонячного або занадто яскравого штучного світла;
 • тривала робота за комп’ютером (на цей випадок для запобігання погіршення зору можна використовувати спеціальні окуляри для роботи за комп’ютером);
 • велика кількість часу, проведена перед телевізором;
 • читання книг у великій кількості (як і читання книг з дрібним шрифтом або при поганому освітленні);
 • старіння сітківки ока;
 • ослаблення кровообігу;
 • сухість слизової оболонки очного яблука.

Багатьох з цих чинників уникнути не вдасться, але сповільнити вікові зміни, що виникають в якості наслідків, можливо.

Основні вікові захворювання очей

Вважається, що з віком зміни очей виливаються тільки в короткозорість або далекозорість, але це лише найпоширеніші явища. Насправді люди в літньому віці зустрічаються і з іншими проблемами, які нехарактерні для молоді.

 • Пресбіопія

Пресбіопія – це комплекс вікових змін в органах зору.

В результаті спостерігається погіршення. В основному під цим терміном маються на увазі вікові зниження акомодаційних функцій кришталика, структура якого з роками змінюється. В будь-якому випадку протікання пресбіопії відбувається по-різному, і може в перші роки проявлятися у вигляді глаукоми, а з плином часу виражатися в прогресуючій короткозорості і старечій катаракті.

Регулярні огляди у офтальмолога і терапевтичні заходи можуть зупинити ці процеси.

Важливо! У результаті спостережень за пацієнтами в літньому віці, які при появі ознак пресбіопії починали своєчасне лікування, вдалося встановити, що незважаючи на зміни структури кришталика, це явище може бути припинено, а гострота – частково відновлена.

 • Катаракта

У 70% людей похилого віку розвивається стареча катаракта. Причиною цього є зменшення в структурі очей амінокислот, білків і зниження кількості активних ферментів, що забезпечують захист і нормальне функціонування очі. У результаті починається процес помутніння кришталика.

Виділяють чотири стадії цього захворювання:

 • Початкова (помутніння невеликі, в деяких випадках починає розвиватися короткозорість).
 • Незріла (гострота зору повільно знижується, кришталик збільшується в розмірах, помутніння триває).
 • Зріла (внаслідок втрати рідини кришталик тепер зменшується в об’ємі, предметний зір, який дозволяє розрізняти об’єкти, їх кольори і форми, втрачається).
 • Перестигла (кришталик помітно всихає, а кількість і щільність замутнених мас в його структурі збільшується).

На останніх етапах кришталик стає білястим і каламутним, а зір може бути практично повністю відсутній, але такі випадки, коли залишається здатність розрізняти світло і темряву – вкрай рідкісні.

 • Глаукома

У літньому віці виникають проблеми з внутрішньоочним тиском, яке за фізіологічних змін органів зору сильно збільшується. Це призводить до погіршення зору, так як дисбаланс внутрішнього та зовнішнього тиску призводить до впливу на кришталик та сітківку.

За статистикою, три з них у віці 70 років і старше страждають таким захворюванням. У віці 45 років ці показники дещо нижчі і складають тільки один відсоток.

 • Діабетична ретинопатія

Ураження судин сітківки ока називається діабетичною ретинопатією.

Це відбувається при діабеті першого типу: пацієнти, у яких така хвороба діагностована 20 років тому і раніше, завжди схильні до появи такої хвороби. При цьому пацієнти з діабетом другого типу можуть уникнути діабетичної ретинопатії з імовірністю 50%.

Важливо! Часто найсерйознішим наслідком такого захворювання є сліпота, але своєчасні обстеження і виконання рекомендацій офтальмологів дозволяють цього уникнути.

Що змінюється з віком в очах?

Погіршення зору з віком пов’язане з фізіологічними змінами, що зачіпають органи зору. Такі зміни впливають на розмір зіниці, яка збільшується до 10-12 років, після чого з роками тільки зменшується.

Якщо в дитинстві діаметр зіниці становить близько 5 міліметрів, то вже до сорока років він зменшується до 3-4 міліметрів, і до літньому віку скорочується в розмірах до одного-двох міліметрів.

Зміни стосуються і роботи залоз, що відповідають за сльозовиділення. З віком ці органи працюють гірше, слізна рідина виробляється в менших кількостях, що призводить до сухості очного яблука. Це призводить до подразнення і почервоніння, але використовуючи спеціальні зволожуючі краплі таких хворобливих проявів можна уникнути.

З роками у людини скорочується поле зору: до 70 років люди значною мірою втрачають периферичний зір. У повсякденному житті це може не грати особливої ролі для повноцінної роботи і не доставляє дискомфорту, але при необхідності охоплювати безліч навколишніх предметів поглядом (наприклад, в процесі водіння автомобіля) звуження поля зору може не дозволяти помітити об’єкти, які не знаходяться безпосередньо у фокусі.

Через зменшення в сітківці ока клітин, відповідальних за сприйняття і розрізнення кольорів, людині з роками важче розрізняти відтінки, при цьому зменшується яскравість кольорів в цілому.

Незважаючи на те, що ці процеси характерні для кожної людини, швидше за все вони розвиваються у тих, кому протягом життя доводилося працювати в областях, пов’язаних зі сприйняттям кольору (художники, фотографи, дизайнери).

Важливо! Найсерйозніша вікове зміна – відшарування склоподібного тіла. На відміну від відшарування самої сітківки це може не доставляти дискомфортних відчуттів і не впливати на зір, але при розвитку такого захворювання до глибокої старості можлива повна втрата зору.

Загальна профілактика зору після 40-50 років

Якщо ви помітили вікове зниження зору, що робити?

При погіршенні зору з віком не можна задовольнитися поясненням, що це неминучий наслідок для людей старшої вікової групи.

Якщо ви не хочете носити окуляри, деякі профілактичні заходи дозволяють істотно сповільнити зниження якості та гостроти зору:

 • Роблячи перерви в роботі, при якій задіяні очі, можна домогтися зниження втомлюваності та напруження, що позитивно позначиться на якості зору.
 • Зарядка і гімнастика для очей суттєво уповільнює дегенеративні процеси в тканинах ока.
 • Недолік сну позначається не тільки на роботі мозку, але і на стані очей: хороший відпочинок і повноцінний сон дозволяють уповільнити руйнування тканин ока.
 • Правильне харчування відіграє важливу роль у збереженні очей: відсутність шкідливих продуктів і велика кількість рослинної їжі сприяють уповільненню деградації зорового нерва.

Увага! При необхідності можна приймати вітаміни і використовувати вітамінні очні краплі, які позитивно позначаться на очах. Але призначати собі таке лікування самостійно не рекомендується.

Корисне відео

З цього відео ви детальніше дізнаєтеся про вікові зміни і потрібно носити окуляри після 40 років:

З віком необхідно частіше перевірятися у офтальмолога навіть при появі перших ознак змін. Це допоможе до старості добре бачити і уникнути серйозних проблем, які могли б призвести до сліпоти.

Натхнення: econet.ru

Кнопка «Наверх»