Екологія

Темпи росту української зеленої енергетики

Навіть равлик рухається швидше, ніж зростає українська зелена енергетика В майбутньому енергія з вугілля буде коштувати дорожче, ніж з відновлюваних джерел.

Днями вийшов звіт французького інвестиційного банку Lazard “Приведена вартість енергії”. Звіт говорить про те ж, про що говорять всі: енергія сонця і вітру стрімко дешевшає. А від себе автори звіту додають: атомна енергетика дорожчає, а в парогазовій генерації витрати на стабільному рівні.

Ми занадто повільно розвиваємо альтернативну енергетику

Найбільш важливі викопні джерела енергії, газ і нафту, вже закінчуються — при нинішньому темпі використання їх вистачить приблизно на 50 років. Тому до 2020 року країни Євросоюзу планують довести частку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в структурі виробництва електроенергії до 20%, а до 2030-го — до 50%. Україна також планує розвивати зелену енергетику, але куди більш скромними темпами: нинішні 6,8% подвоїти до 2020-го.

І ми з кожним роком нарощуємо потужності ВДЕ — за 9 місяців 2017-го в Україні відкрили нові об’єкти альтернативної енергетики загальною потужністю 201 МВт. Це у 3,7 рази більше, ніж за той же період 2016-го. Але це все одно мало — згідно з Національним планом дій з відновлюваної енергетики в 2017 році очікуване споживання енергії з ВДЕ має скласти 8709 МВт.

Швидше всього розвивається сонячна енергетика — завдяки доступності і хорошим умовам

Україні пощастило з географією — у нас велика кількість сонячних днів, але температура при цьому не дуже висока. А чим вище температура, тим нижче продуктивність сонячних батарей. Тому сонячні електростанції в Україні працюють ефективно.

В Україні також діє високий зелений тариф для промислових СЕС, побудованих у 2017-2019 роках, він становить 15 євроцентів, для цивільних — 18. Завдяки цьому в Україні СЕС окупається за 5-8 років.

За перші півроку 2017-го потужності СЕС зросли до 662,9 МВт. Сонячна енергетика — найбільш доступна з альтернативних, тому що обладнання в цій індустрії набагато менше і дешевше у порівнянні з іншими галузями відновлюваної енергетики. Так що навіть звичайні українці можуть купити собі маленькі сонячні установки для своїх будинків і квартир і не платити за електроенергію. Але для цього, звичайно, доведеться неабияк витратитися.

Вітроенергетика зростає набагато повільніше

З початку 2017-го українська вітроенергетика зросла всього на 4,7% (20,7 МВт) — до 458,7 МВт. Вітряна установка набагато дорожче сонячної, складніше в установці і вимагає спеціального обслуговування. Крім того, вітроенергетика більш зарегульована індустрія, ніж сонячна. Тому нею займаються великі компанії, а не дрібні інвестори.

Потенційно ми можемо розмістити вітряні електростанції сумарною потужністю 15 000 МВт — це більше третини потужності всієї енергосистеми України.

Енергонезалежність, до якої прагне Україна, — це не тільки розумне споживання енергії, але і її розвиток. Побудувати саму СЕС дешевше, ніж вугільні ТЕС чи ТЕЦ. Тому один з напрямів розвитку енергетики сьогодні — це збільшення частки енергії з відновлюваних джерел.

Натхнення: businessviews.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button