Земля

Щоб врятуватися від урагану, морські птахи летять прямо в його центр

Дослідникам вдалося зрозуміти, як ряболистому буревіснику (Calonectris leucomelas), який проводить майже все життя в польоті над морем, вдається справлятися в південних водах з неминучими ураганами. 

Над відкритим морем зустріч з ураганом – нелегке випробування, яке може закінчитися тим, що морську птаха підхопить вітром і викине далеко на сушу. Щоб цього уникнути, ряболисті буревісники не намагаються втекти від вихору, що насувається, а летять прямо в «око бурі». Дослідження опубліковане в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ряболистий буревісник проводить майже все життя над морськими хвилями / © nzbirdsonline.org.nz

Для буревісника ураган – нелегке випробування: сильний вітер може легко підхопити птаха під його довгі крила і забрати далеко від звичних місць проживання, в гіршому випадку викинувши на сушу і змусивши покалічитися або загинути при ударі об землю. Однак тепер вчені зрозуміли, як ці птахи рятуються від тропічних циклонів, відстеживши їх поведінку в Японському морі.

Дослідники з Великобританії і Японії прикріпили мітки до спин дорослих альбатросів, після чого аналізували їх пересування під час урагану. Оскільки в Північній півкулі циклони рухаються проти годинникової стрілки, захопленого ним в Японському морі птаха могло викинути на сушу, де буревісник майже напевно покалічився б і став здобиччю для хижаків.

Щоб цього уникнути, при настанні бурі птахи летять в самий її центр, де швидкість вітру найбільша, і залишаються там протягом декількох годин, поки ураган не заспокоїться або не зрушиться далі від берегової лінії, що дозволить птахові безпечно його покинути. Іншими словами, буревісники оцінюють не тільки силу шторму, а й напрямок його руху, а також власну позицію, щоб вирішити, куди летіти — подалі від негоди або в її епіцентр.

Для людини наслідки урагану можуть виявитися катастрофічними, але Морські птахи переживають їх з мінімальним ризиком для себе / © newsinfo.inquirer.net

Проте далеко не всі буревісники успішно користуються цією стратегією для виживання: багато молодих особин виявляються викинуті на берег. Ймовірно, щоб коректно оцінювати напрямок урагану і його небезпека для себе, птахам потрібно накопичити певний досвід і скласти уявну карту навколишньої місцевості. Так він зможе швидко реагувати на зміни погоди перед настанням бурі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments