Екологія

Передбачено більш швидке настання кліматичної катастрофи

Вчені Каліфорнійського університету в Берклі (США) з’ясували, що антропогенний викид парникових газів сприяє більш швидкому нагріванню океанів, ніж вважалося раніше. Це спростовує точку зору, що глобальне потепління в останні 30 років сповільнилося. Стаття дослідників опублікована в журналі Science.

Приблизно 93 відсотки сонячної енергії, яка захоплюється діоксидом вуглецю та іншими газами, що накопичується в Світовому океані. Цей показник слабо залежить від таких річних варіацій, як Ель-Ніньо (коливання температури поверхневих вод в Тихому океані) або великі виверження вулканів.

Дослідники проаналізували дані про температуру морської води у верхніх двох тисячах метрах, її кислотності і солоності, зібрані з середини 2000-х років за допомогою чотирьох тисяч автоматичних буїв проекту Argo, здатних періодично опускатися на певну глибину. Це дозволило уточнити існуючі моделі зміни клімату.

Згідно з розрахунками вчених, якщо не буде вжито ніяких заходів щодо зниження викидів парникових газів, то до кінця століття температура морської води у верхньому шарі товщиною у дві тисячі метрів підвищиться на 0,78 градуса Цельсія. Це підніме рівень моря внаслідок теплового розширення на додаткові 30 сантиметрів додатково до підйому берегової лінії через танення льодовиків. Зростання температури спровокує більш сильні шторми, урагани і екстремальні опади.

У 2013 році Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) представила доповідь, згідно з якою фактичне збільшення тепла в океанах за останні 30 років відбувається повільніше, ніж передбачають існуючі кліматичні моделі. Цей висновок був заснований на даних, отриманих з допомогою одноразових батитермографів, здатних лише раз опуститися на дно океану. Однак нова інформація, надана системою Argo, відповідає прогнозам про швидке нагрівання морських вод.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button