Земля

Шимпанзе, як і люди, не схильні заводити друзів в старості

Багато особливостей поведінки ми вважаємо виключно людськими, проте міжнародна група психологів і приматологів з’ясувала, що цими рисами володіли ще спільні предки людини й шимпанзе.

Image by Marcel Langthim from Pixabay

Дослідження опубліковано в журналі Science. Відомо, що люди не схильні заводити нових друзів в кінці життя – як правило, вони задовольняються вузьким колом давніх знайомих. Також більшість людей з роками воліють позитивні відносини, а не ті, які несуть напругу або призводять до конфліктів.

Раніше вважалося, що такі особливості притаманні лише людському роду і пов’язані з усвідомленням людиною неминучості своєї смерті. Але група вчених, до якої увійшли дослідники з Гарвардського відділення еволюційної біології людини, з’ясували, що такі патерни є і у шимпанзе.

Дослідження включало 78 тисяч годин спостережень, проведених з 1996 по 2016 рік, в процесі яких фахівці вивчали соціальні контакти 21 самця шимпанзе у віці від 15 до 58 років в національному парку Кібале в Уганді. При цьому спостерігали лише за самцями шимпанзе, тому що, як пояснюють дослідники, вони схильні до сильніших соціальних взаємодій, ніж самки.

В результаті вчені виявили, що більш зрілі самці прагнули проводити більше часу зі старими друзями, в той час, як молодь хотіла нових контактів. Крім того, постарілі шимпанзе воліли проводити час на самоті і були схильні до спокійного спілкування зі знайомими, а не до конфліктного, як часто роблять молоді особини.

П’ятнадцятирічні самці мали в середньому 2,1 знайомого, які не поділяли їх теплих дружніх почуттів, і 0,9 тих, хто був їм відданий. Сорокарічні ж самці мали в середньому трьох відданих друзів і 0,6 – не відданих.

Хоча шимпанзе дуже розумні, вони не усвідомлюють того, що смертні. Тому вчені припустили, що подібна поведінка має якісь інші причини, ніж усвідомлення близької смерті. А оскільки ці ж риси поведінки є у людей – отже, причини такої зміни в поведінці можна перенести і на них. Вчені впевнені, що подібні особливості поведінки, таким чином, сформувалися у загального предка людей і шимпанзе.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button