Земля

Продемонстровано вплив фази Місяця на тривалість сну (відео)

Під повний Місяць люди засипають трохи пізніше і сплять трохи менше звичного: вчені виявили, що його вплив на сон зберігається навіть в містах, повних штучних вогнів.

©Working Image Photography, Flickr

Штучне освітлення зробило життя людей набагато простішим, комфортнішим і безпечнішим. Однак його вплив на здоров’я ще далеко не повністю вивчено, і багато фахівців вважають, що штучне світло порушує протягом добових циклів активності організму і сну, хоча багато з ними і не згодні. Справді, людство стикалося з досить світлими ночами протягом усієї своєї історії, кожне повнолітня.

«Для людського ока місячне світло настільки яскраве, що легко уявити собі, що під час відсутності штучних джерел воно могло впливати на нічну активність і сон», – пишуть Гораціо Де Ла Іглесіа (Horacio de la Iglesia) і його колеги, автори нової статті, опублікованій в журналі Science Advances. Щоб перевірити цю гіпотезу, вони використовували фітнес-трекери для відстеження сну більш ніж у 500 добровольців, які живуть в різних умовах і регіонах світу.

Близько сотні учасників експерименту набрали серед представників корінного південноамериканського народу тоба  Деякі з них вже переселилися в міста, але інші досі живуть в сільській, освоєній місцевості, навіть без доступу до електрики. Іншу частину добровольців склали студенти з околиць американського Сіетла, повністю занурені в обстановку сучасного постіндустріального суспільства, яке буквально купається в електриці і штучному освітленні.

© University of Washington

Дані трекерів дійсно показали, що деякі патерни виявляються у всіх людей, незалежно від обставин їх життя. У періоди повного місяця добровольці засипали пізніше і спали менше, ніж в інший час місяця. У повний Місяць міські жителі засипали в середньому через дві години і 33 хвилини після заходу і спали сім годин і 47 хвилин, сільські засипали через дві години 20 хвилин і спали по вісім годин 14 хвилин. Для порівняння: на 15-й день місяця, під молодика, городяни засипали через дві години і 29 хвилин після заходу сонця, з тривалістю сну сім годин і 49 хвилин, сільські жителі – через дві години і шість хвилин, а спали в середньому вісім годин і 27 хвилин.

Як можна бачити, ефект не надто великий, але все-таки реальний і проявляється не тільки у людей без широкого доступу до штучного освітлення, а й у тих, хто дотепер покладається лише на природне світло. Взагалі, сон злегка коротший всю другу половину місяця, що передує повні, коли Місяць після заходу стає особливо яскравим. «Ці результати показують, що сон синхронізується з місячними фазами, незалежно від етнічного та соціокультурного походження, а також рівня урбанізації», – резюмують автори роботи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button