Земля

Вулкани «замовкають» перед виверженням

Коли сплячі вулкани збираються вибухнути, сейсмічна активність під ними і в їх околицях починає зростати, з жерла викидаються потоки газу, ґрунт навколо деформується.

Виверження неспокійних вулканів, які вибухають регулярно, було складно прогнозувати до останнього часу. В районі «вибухонебезпечних» вулканів майже завжди підвищена сейсмічна активність, а викиди газу і пари майже не припиняються.

2cdd8955c212c758f9e4403660be6c11

Вулканолог Дайана Роман у співпраці з ученими з Університету штату Пенсільванія (США), Оксфордського університету (Великобританія), Ісландського університету (Ісландія) та Інституту наземних досліджень республіки Нікарагуа довела, що перед виверженнями вулканів наступають періоди сейсмічного затишшя. Спостереження можуть бути використані для прогнозування вивержень неспокійних вулканів. Тривалість «мовчання» вказує на рівень енергії, яку «викине» майбутнє виверження. Довгі тихі періоди знаменують сильні вибухи.

Команда спостерігала за серією виверження на вулкані Телека в Нікарагуа в 2011 році. Телека — стратовулкан з класичним конусом — складається із шарів лави і попелу. Вчені почали моніторити Телику в 2009 році, а в 2011 році була розгорнута ціла мережа від вершини вулкана і на 4 кілометри вниз.

Вулканічна подія 2011 року складалася з серії попелових землетрусів від малої до помірної сили довжиною в місяць. З 50 вивержень, які відбулися, тридцяти п’яти передували періоди затишшя довжиною від 10 хвилин до 619 хвилин. Сейсмічне «мовчання» тривалістю від 5 хвилин спостерігалося перед 13 вибухами. Тільки 2 з 50 підземних поштовхів обійшлися без попереднього періоду спокою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button