Всесвіт

Шість нових квазарів: загадка астрономії

Щось дивне відбувається у Всесвіті: за найкоротший (за космічними мірками) період шість відносно спокійних галактик раптово почали випускати яскраве світло – і ніхто толком не знає, що насправді відбувається в їх ядрах.

У порівнянні з нашим коротким людським життям ми схильні думати про події в галактичних масштабах як про події, які відбуваються вкрай повільно. Але це не завжди так.

За лічені місяці відразу шість галактик зазнали істотних змін. Вони пройшли шлях від відносно мирних скупчень зірок до активних квазарів, тобто найяскравіших з усіх галактик, що викидають величезну кількість радіації у Всесвіт. Ці події, крім самого факту свого існування, важливі для науки ще й тим, що допоможуть астрономам вирішити давню суперечку. Вчені давно дискутують про те, що викликає світіння в галактиці певного типу – і дана аномальна поведінка може вказувати на новий, раніше невідомий тип активності галактичного ядра.

В поле зору вчених – галактики з лінією ядерної емісії з низькою іонізацією (LINER). З точки зору яскравості вони світять як галактичні «діти». Вони яскравіше, ніж ті, у яких в центрі розташовані сплячі надмасивні чорні діри, але і не такі яскраві, як т.зв. активні галактики, або «галактики Сейферта – їх чорні діри прокинулися й активно закушують міжзоряною речовиною.

Квазарні ж галактики – це найяскравіший різновид активних галактик, та й просто одні з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Світлове і радіаційне випромінювання, яке ми бачимо, викликане акреційним диском навколо чорної діри. Він містить газ і пил, що циркулюють з колосальною швидкістю. Як вода, стікаючи в зливостоки, створює воронку і потужне тертя, так і ці частинки розжарюються від взаємодії один з одним і виділяють величезну кількість світла і тепла.

Тим часом вже давно ведуться дебати про те, що саме виробляє світло в галактиках LINER. Деякі астрономи вважають, що воно також викликано чорними дірами; інші вважають, що це результат зіркових спалахів, тобто народження безлічі зірок. Але коли команда астрономів на чолі з Сарою Фредерік з Університету Мериленду перевірила дані, зібрані за дев’ять місяців, то виявила щось … дивне.

Спочатку вчені вважали, що спостерігають так званий «приплив», коли зірка підходить надто близько до чорної діри й та починає поглинати її. Але пізніше з’ясувалося, що насправді вся справа в появі нового квазара. Коли це повторилося шість разів у відносно спокійних до цього галактиках, астрономи почали підозрювати, що мають справу з новим класом галактичного ядра.

Втім, є й інша точка зору: ми просто занадто мало знаємо про квазари. І той факт, що такі галактики можуть змінюватися настільки різко, лише свідчить про якісь високоінтенсивних процесів, що відбуваються в галактиці. Поки що вчені намагаються зрозуміти, яка неймовірна подія призвела до того, що величезна маса космічного пилу і газу почала стрімко засмоктуватися в чорну діру – і нам ще належить почути безліч неймовірних гіпотез на цей рахунок.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button