Людина

Що робить людину психопатом?

Науці відомо, що кожен сотий житель нашої планети є психопатом. І хоча в цю категорію потрапляють багато жорстоких злочинців, це не ототожнює всіх психопатів з насильством. Також ми не можемо поставити знак рівності між жорстокими людьми та особами, які переступили межу закону. І тим не менш між цими двома поняттями простежується очевидна закономірність.

Як виникає схильність до психопатії?

Чим же обумовлена схильність до психопатичної поведінки? Вчені вважають, що цьому можуть сприяти відразу кілька факторів. По-перше, великий вплив на формування психопатичних нахилів надає генетика. Ще одним важливим чинником є роль виховання. Як правило, жорстоке поводження з дітьми, насильство, приниження, відчуження в майбутньому породжує психопатів. По-третє, на підлітка сильний вплив чинить несприятливе навколишнє середовище.

Відмінність у структурі головного мозку

Вчені неодноразово сканували мозок жорстоких психопатів і виявили суттєві відмінності в активності деяких зон в порівнянні зі звичайними людьми. Якщо ці відмінності простежуються у ранньому віці, існує велика ймовірність того, що дитина наслідує психопатичні нахили, а не придбає їх. Як виявляється генетична основа психопатії? Уявіть головний мозок як м’язову структуру з кількома відділами. Психопати не в змозі привести в рух всі зони.

Це стало ясно за результатами наукового дослідження, проведеного групою професора Майкла Кенігса. У осіб з психопатичною схильністю порушені нейронні зв’язки між медіальною префронтальною корою головного мозку (відповідальної за емоційне переживання, оцінку ризику та прийняття рішень) і мигдалеподібним тілом (зоною, яка формує такі емоції, як задоволення і страх). У більш пізньому віці зниження активності у зазначених відділах головного мозку може відбуватися внаслідок жорстокого виховання або негативного впливу навколишнього середовища.

Психопатичні моделі поведінки

Психологи виділяють певні моделі поведінки, що характеризують психопатичну особистість. Окремо всі ці риси можуть спостерігатися і у звичайної людини. Проте сукупність декількох якостей вказує на те, що перед нами жорстокий і підступний психопат. Наприклад, безжальні злочинці, як правило, демонструють більш низькі рівні емпатії у порівнянні з психічно врівноваженими людьми. Жорстокість може виявлятися ще в дитинстві (по відношенню до однолітків, тварин або комах). Цікаво, що черствість і жорстоке ставлення до оточуючих, як правило, корелює з низькою частотою серцевих скорочень. А це означає, психопат вчиняє протиправні дії з холодною головою і не шкодує про скоєне.

Інші відмітні особливості психопатів

З інших характерних особливостей дорослих психопатів можна виділити прагнення до безладних статевих зв’язків, полігамії. Щоб домагатися поставленої мети, ці люди взяли на озброєння чарівність і вміння вправно маніпулювати іншими людьми. З цієї причини психопати, як правило, далеко просуваються по кар’єрних сходинках. Паразитичне життя також не чуже нашим сьогоднішнім «героям». Вони не звикли брати на себе відповідальність за свої вчинки і не люблять будувати довгострокові плани. Руйнівна поведінка (алкоголь, наркотики, ігроманія) ще сильніше перекреслює перспективи. Висока толерантність до ризику викликана відсутністю страху в критичних ситуаціях. Зазначимо, що значний відсоток осіб, засуджених за жорстокі насильницькі злочини, набирають високий бал в тестах на визначення психопатії.

Роль виховання може бути більш важливою порівняно з генетикою

Незважаючи на те, що деякі люди мають біологічну схильність до психопатичної поведінки, ще більш потужним чинником у формуванні особистості майбутнього злочинця в рівній мірі відіграють виховання і навколишнє середовище. Професор Джеймс Феллон, що вивчає біологічні основи насильства, виявив, що мозок жорстоких психопатів має одні і ті ж особливості. Генетичні фактори ризику можуть стати основою формування майбутнього лиходія. Виховання і негативне навколишнє середовище ще більше зміцнюють психопатичні нахили. На думку експерта, багато жорстоких злочинів можна було б уникнути, якщо помістити дитину, схильну до насильства, в хороші умови. При бажанні батьки можуть не допустити участь підлітка в антисоціальних акціях (те, з чого починається шлях майбутнього психопата). Якщо ж дорослі займають пасивну позицію, психопатичні нахили можуть посилитися.

Натхнення: fb.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button