Людина

Чи триває в даний час еволюція мозку або вона досягла логічної межі?

Чи триває в даний час еволюція мозку або вона досягла логічного межі? І якщо триває, то які її рушійні сили? Дослідники дотримуються різних точок зору. Можна виділити дві основні позиції. На думку одних вчених, еволюція людини зупинилася – мовляв, далі нікуди, все, приїхали. Точніше, зупинилася біологічна еволюція, але її місце зайняла соціальна.

За твердженнями інших, навпаки, розвиток науки і техніки повинен різко прискорити і біологічний еволюційний процес. Прихильники другої точки зору з цікавістю дивляться в майбутнє – адже мозок, на їх думку, повинен сильно змінитися, збільшитися, а інші органи поступово атрофуються. Наприклад, американський вчений Д. Холден вважає, що через 500 000 років з’явиться тип людини, який буде також сильно відрізнятися від сучасного, як ми відрізняємося від синантропів. До цієї точки зору приєднується і Галтон Дарвін (онук Чарлза Дарвіна) – правда, на його думку, «нова людина» виникне на Землі не раніше, ніж через мільйон років.

33-579x297

Але найбільший інтерес викликають висловлювання польських антропологів, які намагаються до «проблеми майбутнього розуму» підійти на підставі не здогадок, а власних даних. Ще в 1953 році у Варшаві вийшла книга Е. Лотта «Людина майбутнього». Автор вважає, що у наших предків постійно відбувався вельми інтенсивний процес перетворення черепа. Інший польський антрополог, А. Верцінский, проводив вимірювання черепних показників нинішньої людини і його викопних предків. В результаті проведених досліджень він дійшов висновку, що темп еволюції людини прискорювався на останньому відрізку історії, взятої як єдине ціле. Вимірюючи ці показники (від пітекантропа до людини наших днів), вчений виділив чотири точки, на підставі яких викреслив графіки, що ілюструють прискорення еволюції. Хоча дані Верцінського (вірніше, їх відправна точка) відносяться до далекого минулого і дають мало підстав для впевненості в ролі урбанізації в зміні мозку, все ж учений спробував надати цьому недавньому в космічних масштабах періоду дуже важливе значення.

Людство вироджується …

Ця робота Верцінського, опублікована в 1956 році, не зустріла розуміння наукового співтовариства. Втім, учений і не наполягав на тому, кажучи, що це не догма, а лише програма для майбутніх досліджень. Але пізніше він дав сенсаційне інтерв’ю А. Шварц-Броніковскому, редактору польського журналу Dookola swiata («Навколо світу»).

Читайте також: Сила є розуму не треба: м’язи людини еволюціонували більше, ніж мозок

Стаття носила назву «Фатальна парабола». У ній читачів запевняли (на підставі графіків Верцінського), що людство в міру розвитку науки і техніки стрімко наближається до фізіологічного виродження. Як це могло б виглядати? Поява істот з величезною головою, виникнення рас божевільних і геніїв. Збільшення мозку, на думку Верцінського, створить непосильне навантаження на нервові клітини і викличе, з одного боку, зростання кількості психічних захворювань, а з іншого – різкий зліт кількості надобдарованих нащадків людини. Причому відбудеться це, згідно Верцінського, по епохальним мірками зовсім вже скоро – не більше ніж через 40 000 років.

Елої і морлоки

Цікаво зауважити, що Герберт Уеллс у знаменитому романі «Війна світів» (1897 рік) описував своїх надрозвинених марсіан приблизно так само – гігантський мозок, під яким ледь копошаться слабосильні щупальця. У тому ж романі автор посилається на якогось «одного вченого, схильного до умоглядних побудов». Тут Уеллс має на увазі себе – в його статті «Людина мільйонного року», що вийшла до «Війни світів», саме так змальовує результат еволюції людини на Землі. Однак той же Уеллс в іншій книзі – «Машина часу» (1895 рік) – дає зовсім іншу картину далекого майбутнього. Людство розділилося на дві раси – прекрасних елоїв, що живуть в чудових палацах серед запашних садів, і жахливих морлоков (щось подібне на людиноподібних мавп), що мешкають в підземних тунелях, причому другі пожирають (в буквальному сенсі) першим. Але і в тій, і в іншій расі нічого людського по суті вже не залишилося – вони повністю виродилися в ході минулих тисячоліть, перетворившись на жалюгідних недоумкуватих істот.

І вже зовсім песимістичний Уеллс у найстрашнішому, мабуть, з його романів – «Острові доктора Моро» (1896 рік). Там учений-біолог на своєму острові намагається перетворити тварин в людей за допомогою новітніх наукових досягнень, наділити їх розумом, добрими прагненнями і людяністю. Експеримент доктора Моро, який уособлює в книзі науку, цивілізацію і прогрес, закінчується трагічно – експериментатор гине, убитий одним зі своїх «творінь». А самі «творіння» негайно повертаються до звірячому стану. З такими поглядами та прогнозами, пройнятими невір’ям у силу розуму, погоджуватися, звичайно, не хотілося б.

Наш мозок – антена!

Але якщо майбутнє нам невідомо, а прогнози завжди спірні, звернемося до минулого. Саме там, здавалося б, вже багато чого з’ясовано завдяки численним науковим дослідженням? Як би не так!

У 1960 році з’явилася стаття антрополога з Пенсільванського університету (США), професора Л. Айслі, під назвою ??«Дарвінізм сьогодні». У ній американський вчений знову повертається до питання, заданому в свій час Чарлзу Дарвіну одним з його колишніх прихильників, Альфредом Расселом Уоллесом: звідки у людини взявся мозок? І Уоллес, і Айслі (майже через столітть) задаються питанням про одне й те ж: як можна бути впевненим у природному походження людського мозку, застосовувати до нього сліпу гру силу природи, яка, за Дарвіном, створила світ тварин і рослин? Адже людський мозок історично виник дуже швидко в порівнянні з неквапливим, триваючим мільйони років ходом всієї іншої еволюції, а складність його розвитку набагато перевищила вимоги, пропоновані боротьбою за існування.

Читайте також: Як музика впливає на мозок людини

Айслі підводить читача до тих же висновків, до яких раніше прийшов і Уоллес: «Духовний фактор повинен керувати розвитком мозку». Айслі розмірковує над «одиноким сходженням людини на найвищий щабель», і тут він не виняток. Ту ж тенденцію можна відзначити в працях видатного англійського нейрофізіолога Чарльза Скотта Шеррінгтона, який доводив, що природа людини двоїста і складається з матерії і духу. Згідно з Шеррінгтоном, складна механіка мозкової діяльності пускається в хід особливим «психічним принципом», існуючим поза мозком, і пізнання його законів є предметом «природної теології». А учень Шеррінгтона, австралійський вчений М. Екклс, прославився найтоншими дослідженнями мозку, в 1951 році висунув гіпотезу, що пояснює зв’язок мозку і свідомості. Ні, він не пішов шляхом не менш відомого анатома-невролога К. Куленбека, який вважав, що свідомість з мозком зовсім не пов’язана. Екклс розглядав кору головного мозку як своєрідну «антену», що вловлює впливи деякого роду. Такі впливи Екклс називав «духовним впливом», які не піддаються розумінню.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button