Здоров'я

Що таке сміхотерапія?

Народу вже давно відомо, що сміх продовжує життя, але раніше лікарі і вчені навіть не замислювалися, що сміхом можна лікувати. Відносно недавно сформувався цілий напрям медицини, який розглядає сміх як засіб лікування. Назвали цей напрямок гелотологією або, простіше кажучи, сміхотерапією.

Что такое смехотерапия?

Про користь сміху

Сміх корисний для організму людини з кількох причин:

  • Поліпшення фізичного стану людини. Коли людина сміється, у неї працюють мімічні м’язи, а також м’язи преса, що позитивно позначається на стані організму і її фізичній формі. Завдяки такому впливу на прес виявляється масажна дія і на внутрішні органи, в тому числі не кишечник, тобто організм очищається.
  • Підвищення імунітету. При тривалому сміху в організмі виробляються імуноглобуліни А, які необхідні для боротьби з інфекціями.
  • Заспокійливий вплив на нервову систему. Що стосується хімічних процесів, під час сміху в організмі знижується кількість адреналіну і кортизолу («гормонів тривоги») в крові, а збільшується кількість ендорфіну («гормону радості»).
  • Краща робота серцево-судинної системи. Сміх як процес – це своєрідна дихальна гімнастика, завдяки якій кров швидше насичується киснем. Серце під час нападу сміху б’ється частіше, що є профілактикою інфаркту.

Виходить, що сміх до сліз – це не просто гарний настрій і розминка всіх м’язів обличчя, але і терапевтичний вплив на всі системи організму. При сезонній апатії, схильність до інфекцій або безсонні сміхотерапія може стати справжнім порятунком без вживання ліків.
[ads2]

Цікава теорія

У психології розглядається цікава теорія Джеймса-Ланге, згідно якої емоції людини народжуються від зовнішніх проявів, а не навпаки. Раніше було прийнято, що людина сміється, тому що їй весело. А в цій теорії залежність зворотна: людині стає весело, тому що вона сміється.

Застосувати цю теорію на практиці легко: коли сумно, можна просто змусити себе засміятися. Спочатку буде виходити нещиро, але потім сміх обов’язково переможе». Щоб допомогти собі, можна згадати смішний випадок з життя, який завжди викликає посмішку. Настрій після такого довільного нападу сміху покращиться, а причини, що викликали смуток, здадуться незначними.

Сміх як метод лікування

Сміхотерапію можна віднести до психотерапевтичного лікування. Першим подібний метод лікування застосував журналіст і письменник Норман Казінс. Йому було 64 роки, коли у нього виявили колагеноз – хвороба, при якій страждають кістки і сполучна тканина. Зазвичай при такому діагнозі люди жили не довше року. Казінс виписався з лікарні, зняв номер у готелі і кожного дня по 5-6 годин в день дивився комедії. Вже через місяць він перестав відчувати сильний біль, а через кілька місяців повернувся до звичайного життя і роботи. Його вважають першою людиною, яка вилікувалася від серйозної хвороби з допомогою сміху.

Можна виділити кілька напрямків сміхотерапії, які застосовуються окремо або доповнюють одна одну:

  • клоунада, особливо актуальна при лікуванні дітей, коли переодягнені медики або запрошені артисти виступають перед пацієнтами,
  • класична сміхотерапія, при якій людина працює з психологом в індивідуальному або груповому режимі, а велика частина лікування відводиться сміху,
  • йога сміху (Хасья-йога) або сміхойога, яка навчить сміятися невимушено, часто і легко.

У класичній сміхотерапії використовується не тільки сміх як інструмент впливу на організм, але й дихальні вправи для стабілізації нервової системи, вправи для хребта на релаксацію і зняття м’язової напруги, навчання глибокому розслабленню і внутрішнього спокою. Традиційні курси сміхотерапії займають близько 10-12 занять. Кожне заняття триває близько 3 годин, а велика частина часу відводиться безпосередньо сміху.

Засновником йоги сміху вважають фізіотерапевта з Бомбея Мадана Катарію. Він створив перший клуб Хасья-йога, який спочатку був лише групою друзів, які під час відпочинку в парку реготали, виконуючи при цьому деякі асани. Рух зацікавило людей, і зараз по всьому світу створено понад 1000 клубів і об’єднань, де практикується такий вид лікування. Саме заняття зі сторони виглядає дуже дивно: група людей стикається головами або тілами (наприклад, тримається за руки) і голосно сміється. Поряд з цими веселими вправами люди навчаються дихальних практик, виконують вправи на розтяжку і звичайні для асани йоги. Такі заняття звільняють від стресу, позбавляють від комплексів і сприяють зняттю внутрішніх бар’єрів, а оскільки багато хвороб психосоматичні (простіше кажучи, викликані емоціями і почуттями), відповідно, допомагають позбавлятися від них.

У такого роду терапії є деякі протипоказання. Перш ніж відвідувати або самостійно практикувати сміхотерапію, варто проконсультуватися з лікарем, особливо тим, у кого є проблеми з серцем, епілепсія або психічні захворювання. Можливо, заняття позитивно вплинуть і на цих пацієнтів, але бувають і абсолютно протилежні ситуації.

Сміятися над собою, друзями, фільмами, або іншими об’єктами можна і без курсів сміхотерапії. При цьому організм отримає величезну користь від сміху, але не виникне ніяких неприємних симптомів. Потрібно намагатися шукати щось позитивне в кожному моменті, веселитися, посміхатися і сміятися до упаду. Це допоможе не тільки простіше сприймати життя, але й поліпшить самопочуття.

Натхнення: www.kakprosto.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button