Екологія

Що відбувається з погодою в США і чому там так похолодало

Сполучені Штати Америки зараз переживають досить дивний період рекордно низьких температур — навіть ті регіони, де холодів і в помині бути не повинно. Спробуємо розібратися, що стало причиною таких кліматичних змін і чого чекати далі.

Першого січня 2019 року в Анкориджі, штат Аляска, було тепліше, ніж в Джексонвілле, штат Флорида. А потім, 2 січня в Таллахассі, штат Флорида, випав сніг — вперше за 28 років.

Все це відбувається з-за того, що неймовірна погода Арктики вирвалася зі своєї атмосферної в’язниці, в якій зосереджена велика частина холоду Землі. Після цього вона попрямувала на південь — до центральних і східних штатів Америки. Погода в країні перекинулася з ніг на голову.

Надхолодне повітря зазвичай «замкнене» в Арктиці в полярному вихрі, зосереджене навколо полюсів, в даному випадку — навколо Північного полюса. Коли вихор слабшає, це нагадує обвалення греблі, тільки замість води — холодне повітря.

Что происходит с погодой в США и почему там так похолодало
Замерзле озеро Мічіган в Чикаго, штат Іллінойс / © The Guardian/Getty Images/Scott Olson/

Для Штатів це незвичайне явище, але швидше не в плані низьких температур, а тривалості похолодання. Відповідно до Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США, за останній тиждень грудня 2018 року було побито або досягнуто понад 1600 температурних рекордів. Для Омахи, наприклад, мінус дев’ять градусів за Цельсієм ознаменували найхолодніше початок року з 1871-го. Однак, рекорд був поставлений 5 січня 1885 року: тоді температура впала до мінус 35 градусів.

Чикаго, наприклад, і зовсім перейменували в «Чиберіа» (від англ. Siberia і Chicago). Температура в місті опустилася нижче мінус 30 градусів.

В основному зміщення полярного вихору зачіпає Сполучені Штати. Поки континентальна частина країни покривається крижаною кіркою, в іншій частині світу температури навіть трохи вище, ніж зазвичай. Того ж 1 січня 2019-го середня температура у світі була на 0,9 градуса вище, ніж зазвичай, а температура Арктики була на цілих шість градусів вище, згідно з даними Інституту зміни клімату Університету штату Мен.

Чого очікувати далі? Згідно з метеослужбою, інтенсивний шторм, який є частиною системи, посилиться настільки швидко, що стане «бомбовим циклоном». У разі такого явища тиск в центрі шторму падає дуже швидко.

Метеорологи сподіваються, що ураганний вітер залишиться в морі і припускають, що найгірше, чого слід очікувати, — це температури нижче нуля на Східному узбережжі США.

Із-за чого ж зрушився полярний вихор? Це питання зараз являє собою тему для гарячих суперечок серед учених. Швидше за все, причина руху полярного вихору — суміш змін клімату, спровокованих людиною, і його природної мінливості. Зміна клімату не зробила полярний вихор більш екстремальним, але, судячи з досліджень, з-за глобального потепління арктичне повітря може спускатися по території США все далі і на більш тривалі періоди.

Звичайно, виникає питання: яким чином при глобальному потеплінні може бути так холодно? Почнемо з того, що арктичне повітря все-таки досить холодне, так що атмосферні зміни, що дозволяють повітрю переміщатися на південь, продовжать провокувати такі різкі падіння температур. До того ж не варто плутати погоду — регіональне явище, що триває кілька днів або тижнів — з кліматом, який, по суті, визначає населеність тієї чи іншої місцевості на довгі роки. Погода з її частими змінами схожа на людський настрій, а клімат швидше нагадує особистість людини з її більш-менш усталеними рисами і звичками.

Кнопка «Наверх»
Закрыть