Головна / Всесвіт / Щось дивне відбувається всередині Нептуна

Щось дивне відбувається всередині Нептуна

Нептун — холодний гігант, що розташувався на самому краю Сонячної системи. У 1989 році «Вояджер-2» вперше зміг передати дані про цю яскраво-синю планету та її 6 нових місяців, а також зміг зробити перші знімки кілець планети і сильний шторм, що бушує в атмосфері крижаної планети. Незважаючи на те, що Нептун розташований далі Урану, останній має абсолютно таку ж температуру, незважаючи на більш близьке розташування до Сонця. Такий цікавий факт указує на те, що у Нептуна може бути додаткове джерело тепла, яке в даний час залишається загадкою для дослідників. Так чим же можливо цей таємничий «обігрівач» планети, названої в честь бога морів і океанів?

Що відбувається всередині планети — крижаного гіганта?

Як повідомляє портал livescience.com, Нептун являє собою найвіддаленіший від Сонця світ, чию температуру ми можемо виміряти лише в зовнішніх його шарах атмосфери через відсутність у планети якої-небудь твердої поверхні. Незважаючи на те, що Нептун отримує набагато менше сонячного освітлення, ніж його найближчий сусід Уран, його середні температури вказують на присутність дивного додаткового джерела тепла, якого в теорії не повинно бути на такій далекій відстані від батьківської зірки.

Вимірювання Voyager показують, що Нептун випромінює в космос в два рази більше енергії, ніж отримує від Сонця. Згідно з розрахунками, найтеплішою планетою-гігантом можна по праву вважати Юпітер, який випромінює майже вдвічі більше тепла, ніж поглинає; за Юпітером йде Сатурн, а потім і Нептун, залишаючи Уран в стороні через відсутність у нього можливості генерувати додаткове тепло, крім того, що планета отримує від Сонця.

Вчені вважають, що додаткове джерело тепла на Нептуні в значній мірі обумовлене гравітаційним стисненням всередині планети, при якому чималий об’єкт повільно стискається, перетворюючи свою потенційну енергію в теплову, яка потім вивільняється в довкільний планету-гігант простір. Крім того, можливість виділяти додаткове тепло часто залежить від віку тієї чи іншої планети. Так, Уран може виявитися набагато старіше Нептуна саме через відсутність у нього будь-якого відмінного від Сонця джерела обігріву.

Что-то странное происходит внутри Нептуна
Уран — холодний і безликий крижаний світ

Вітри на Нептуні також можуть вносити певний внесок в додатковий обігрів планети-гіганта. Наявність найпотужніших ураганів в атмосфері крижаного гіганта є закономірним явищем через відсутність на планеті якої-небудь поверхні. Так, на Землі сильні вітри і торнадо частково розсіюються з-за ефекту тертя вітру об поверхню, що багато в чому дає змогу живим організмам еволюціонувати без будь-яких істотних перешкод. Крім того, вітри Нептуна генеруються, мабуть, у глибинних шарах планети-гіганта, глибше, ніж може проникнути сонячне світло. Настільки «вдале» розташування робить урагани планети найсильнішими у всій Сонячній системі із середніми швидкостями до 600 метрів в секунду.

Комп’ютерне моделювання показує, що вітри крижаного гіганта можуть бути частково обумовлені прихованим тепловиділенням конденсації деяких дуже знайомих нам елементів, таких як вода.

Приклад Нептуна і Урана показує, що планети, які формуються в подібних умовах, можуть одночасно забезпечити дві крайності. Дослідники вважають, що знання процесів, які відбуваються на межі нашої Сонячної системи, допомагає нам краще зрозуміти моделі того, як формувалися планети у далекому минулому і глибше вивчити механізми утворення тих чи інших кліматичних умов.