Екологія

Сільськогосподарську діяльність назвали причиною зміни клімату

Кліматологи США провели порівняльний аналіз сучасної кліматичної епохи і аналогічного періоду попередньої. Вони знайшли істотне розходження в розвитку кліматичних умов і зв’язали його з діяльністю давніх фермерів. Робота опублікована в журналі Scientific Reports.

П’ятнадцять років тому один з авторів дослідження Вільям Руддіман (William Ruddiman) з Віргінського університету вивчав сліди метану і вуглекислого газу, що залишилися в антарктичному льоді. Він розповів, з чого все почалося:

«Я помітив, що концентрація метану почала знижуватися приблизно десять тисяч років тому, але потім п’ять тисяч років тому тенденція змінилася на протилежну. Схожа ситуація була і з вуглекислим газом: його концентрація також зменшилася десять тисяч років тому, але пішла в гору сім тисяч років тому. Це мені здалося дивним, і єдине пояснення, яке приходило в голову, — раннє землеробство».

Вчені побудували модель зміни клімату на основі даних, отриманих з відкладень льоду. У цій моделі вони порівняли нашу власну кліматичну епоху — голоцен — з тією, що була 770 тисяч років тому. Дослідники назвали її The Marine Isotope Stage 19c (MIS19c).

Сельскохозяйственную деятельность назвали причиной изменения климата
Зміни температури поверхні в Кельвінах з MIS19c до 1850 року / ©Scientific Reports

Аналіз показав, що обидві епохи починалися з однаковим рівнем вуглекислого газу і метану. У той час як в MIS19c кількість газу знижувалася, в голоцені його концентрація почала збільшуватися приблизно п’ять тисяч років тому і досягла піку до 1850 року. Фахівці навмисно обмежили модель XIX століттям, до початку промислової революції, щоб не враховувати різкий стрибок парникових газів після неї.

У своїй моделі дослідники також враховували найбільший феномен природного кліматоутворення — цикли Міланковича. Вони визначають кліматичні коливання, виходячи зі змін ексцентриситету орбіти Землі. Від того, якої форми орбіта — круглої або еліпсоїдної, — залежить кількість сонячного світла, що досягає Землю. Обидві епохи — MIS19c і голоцен — перебували в однаковій фазі циклів Міланковича. Всі ці факти ще більше переконали вчених у тому, що сільське господарство стало причиною зміни клімату. У своїй роботі вони посилаються на дослідження, що підтверджують масову вирубку дерев у Європі шість тисяч років тому і широке поширення рисових полів (джерела метану) на північно-сході Азії п’ять тисяч років тому.

За словами авторів дослідження, діяльність людини за останні дві тисячі років змінила звичний хід розвитку клімату і запобігла новому льодовиковому періоду, і саме тому важко передбачити, що буде далі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments