Здоров'я

Синдром дефіциту уваги і гіперактивності: типи і симптоми

Синдром дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ) — це розлад нервового розвитку, що характеризується широким спектром поведінкових симптомів, включаючи гіперактивність, брак уваги або концентрації і схильність до імпульсивної поведінки.

СДУГ зазвичай супроводжується іншими фізіологічними і психіатричними симптомами, включаючи порушення сну та труднощі в навчанні. Всупереч поширеній думці, наявність СДУГ не обов’язково призводить до зниження інтелекту (IQ).

Причина СДУГ в значній мірі невідома, хоча є докази, які вказують на спадковість, що передбачають генетичний зв’язок. Інші фактори, які можуть викликати СДУГ, також включають передчасні пологи та низька вага при народженні. Зловживання алкоголем і наркотиками під час вагітності також може бути чинником, що сприяє виникненню даного захворювання.

Як діагностується СДВГ?

Діагноз СДУГ зазвичай ставиться у немовлят / дітей. Оскільки багато з симптомів СДУГ присутні в легкому ступені у багатьох дітей, діагностика з використанням встановлених критеріїв має першорядне значення. У більшості пацієнтів СДУГ діагностується у віці від трьох до семи років, але синдром може проявлятися у зрілому віці. Через відсутність відповідних віку критеріїв і симптоматики, діагностика у дорослих може бути більш складною.

Не існує простого біологічного або психологічного тесту на СДУГ, тому фахівцям часто доводиться проводити різні оцінки перед постановкою діагнозу.

Типи і симптоми СДУГ

Класично існує три різних типи СДУГ. Ця класифікація заснована на найсильнішому симптомі, проявленому дитиною.

  • Переважно неуважний (ADD; синдром дефіциту уваги): охоплює основні симптоми, такі як брак уваги, цілеспрямованість для виконання поставленого завдання, дотримання інструкцій та бесіди, а також увага до дрібних деталей. У таких людей часто буває відволікання уваги.
  • Переважно гіперактивний і імпульсивний. Люди з цим типом СДУГ часто нервують і говорять більше, ніж необхідно. Їм важко сидіти спокійно. У малюків це може проявлятися як постійний біг, стрибки і додаткові фізичні рухи.

Діти з СДУГ також схильні інших станів і захворювань, пов’язаних з психічним здоров’ям, таких як неспокій, депресія, розлади аутистичного спектра і в деяких випадках синдром Туретта. Найбільш поширені різні порушення навчання, такі як труднощі з написанням, читання (дислексія), листом або математикою. У деяких дітей може спостерігатися опозиційний розлад, що характеризується впертим характером.

Вплив СДУГ

Вплив СДУГ на дитину може бути величезним. Діти з СДУГ мають в 3 рази більше проблем з однолітками, ніж ті, у кого немає СДУГ. Батьки цих дітей в 10 разів частіше повідомляють про те, що цей стан заважає формуванню дружніх стосунків. Дослідження показало, що діти з СДУГ частіше страждають від ударів і травм.

Лікування

Симптоми можуть, однак, контролюватися, і труднощі в навчанні можуть бути подолані за допомогою медикаментозної, поведінкової, психологічної і соціальної терапії з раннього віку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button