Здоров'я

Стоматологія вчора і сьогодні

Стоматологія вчора і сьогодніІсторія стоматології сягає своїм корінням в далеке минуле. Методи лікування в старовини і сучасності кардинально різняться.

Зі стоматологією пов’язана маса цікавих, а часом і забавних фактів. Наприклад, ще не так давно манірні британці підносили молодятам як весільний подарунок … зубні протези. Таким ось дивним чином виражалася думка, що вічного нічого немає, але все можна продовжити і зміцнити.

А ось у китайців до зубів довгий час було своєрідне ставлення. Вони не турбувалися про чищення. Поки весь світ усередині драїв зуби щітками, жителі Піднебесної жували чайне листя і полоскали рот чайним напоєм.

До речі про зубні щітки. Перші вироби такого типу з нейлоновою щетиною були представлені публіці в 1938 році. До цього волоски щіток виготовлялися з натуральних продуктів – щетини свиней, барсучого або кінського волоса. Сучасна стоматологія керується принципом «не нашкодь», тому віддає перевагу нейлоновим щіткам.
Між іншим, зуб сам по собі унікальна частина людського організму. Вона єдина не може самовідновлюватися. При цьому сила м’язів, пов’язаних із зубами, страхітлива. Так, наприклад, сила скорочення жувальних м’язів на двох сторонах щелепи може становити 390 кг (під час лускання горіхів). Природно, пародонт не витримує подібних навантажень і починає руйнуватися.

Бережіть зуби! Протези чужорідні, якими б вони чудовими були. Мабуть тому закон американського штату Вермонт наказує жінці запитувати дозвіл чоловіка на носіння зубних протезів. До речі, виготовлення штучних керамічних зубів було налагоджено вже 19 столітті. Правда, матеріалом для них служили не отримані на виробництві матеріали, а зуби загиблих на війні солдатів. Англійські стоматологи, наприклад, спеціально замовляли подібні вантажі з Америки, яка застрягла в громадянській війні.

Чудовиська, скажете ви? Напевно, так як електричний стілець був винайдений стоматологом, а в стародавній Японії ці майстри видаляли хворі зуби пацієнтів голими руками.

Взагалі, історія стоматології сповнена різними казусами, пов’язаними з лікуванням зубів. В давнину фахівці з зубних хвороб позбавляли людей від болю, капаючи на ясна винним відваром земляного хробака. Для запобігання руйнування зубної емалі вони призначали пацієнтам полоскання рота винним відваром собачих зубів. А от для усунення розхитаності зубів рекомендували прикладати до ясен жабу.

На щастя, варварське лікування це давно минуле. І тепер стоматологія використовує сучасні технології, що забезпечують ефективне і безболісне відновлення зубів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments