Екологія

Система The Ocean Cleanup приступила до ліквідації Великої тихоокеанської сміттєвої плями

У 2013 році голландець Боян Слат заснував проект The Ocean Cleanup, в рамках якого інженери повинні були розробити інноваційну систему очищення океану від пластику.

Його головною метою стала ліквідація Великої тихоокеанської сміттєвої плями (також відомої як Східний сміттєвий континент і Тихоокеанський «сміттєколоворот»). Фактично це гігантське звалище, що плаває на поверхні Тихого океану і складається із пластику та інших побутових відходів, які течії зібрали в північній частині океану.

Днями учасники амбітного проекту щодо розв’язання масштабної проблеми забруднення морського середовища повідомили про те, що їхня система «готова до бою»: встановлення обладнання завершено.

Очищати воду від сміття належить пристрою під назвою System 001. Це бар’єр довжиною 600 метрів, що складається з пластикових труб.

На воді він приймає U-подібну форму і випускає величезну мережу, прикріплену до нижньої частини труб, на глибину близько трьох метрів.

Система The Ocean Cleanup приступила к ликвидации Большого тихоокеанского мусорного пятна

Щоб зібрати більше даних про «противника», з 2016 року учасники науково-дослідної організації Ocean Cleanup Foundation вивчали Тихоокеанський «сміттєколоворот». Вони проводили експедиції по збору даних з літаків, оснащених лідаром та інфрачервоними датчиками, а також аналізували відомості, що надходять пропливаючих судів.

В результаті вчені встановили, що Східний сміттєвий континент у 16 разів більше, ніж передбачалося раніше, а також на 46% масивніше. За приблизними оцінками, сьогодні він містить близько 80 тисяч тонн пластику (близько 1,8 трильйона частинок), і ці відходи займають площу близько 1,6 мільйонів квадратних кілометрів (якщо міряти країнами, то його можна прирівняти до трьох Францій).

Виявилося, що близько 92% відходів являють собою великі об’єкти, інші 8% припадають на мікропластик.

Також було встановлено, що більша частина сміття в регіон, розташована між каліфорнійським узбережжям і Гавайськими островами, що приносять води Північно-тихоокеанської системи течій.

Система The Ocean Cleanup приступила к ликвидации Большого тихоокеанского мусорного пятна

Всі ці дані були важливі для вірних розрахунків і встановлення плавучого бар’єра.

Оскільки основна його частина розташовується на поверхні води, то на швидкість його пересування буде впливати не тільки течія, але також хвилі і вітер. Між тим пластикові відходи подорожують в товщі води, покладаючись на одну лише течією. Тому «сачок» буде пересуватися швидше і таким чином зможе зібрати більше сміття, пояснюють фахівці.

Планується, що захоплені мережею відходи будуть регулярно транспортувати на сушу і переробляти.

Також наголошується, що ніякої небезпеки для морських мешканців сам бар’єр не представляє. Втім, на той випадок, якщо тварина не зуміє самостійно виплутатися з тенет, систему оснастили ліхтарями, камерами і датчиками для виявлення зіткнень.

Система The Ocean Cleanup приступила к ликвидации Большого тихоокеанского мусорного пятна

Перш ніж встановити бар’єр на призначеному місці, команда протягом двох тижнів тестувала його біля узбережжя Каліфорнії. Інженери переконалися, що система здатна утримувати потрібну форму і автоматично підлаштовуватися під напрям вітру, щоб «переорієнтовуватися» по мірі необхідності.

Зробити висновки про ефективність нової розробки можна буде, коли вчені оцінять обсяги зібраного сміття і швидкість очищення морських вод.

Втім, це лише початок масштабної місії щодо поліпшення екологічної обстановки в океані. Боян Слат і його команда мають намір протягом найближчих двох років розгорнути «флот» з 60 подібних систем. Згідно з підрахунками, таким чином на ліквідацію половини відходів Тихоокеанського «сміттєколоворота» піде близько п’яти років.

Кнопка «Наверх»