Екологія

Екологи стурбовані марнотою своїх досліджень

Існує небезпека, що дослідження в галузі екології можуть викликати недовіру у суспільства. Як зазначають учені, це пов’язано зі збільшенням числа гіпотез, які використовуються в цій науці, і жорсткістю вимог, що пред’являються до статистичного аналізу екологічних даних.

До таких висновків дослідники прийшли, проаналізувавши статистику понад 18 тисяч статей з екології, починаючи з 1913 року. Вони розглянули публікації у трьох журналах ” Journal of Ecology”, “Journal of Animal Ecology” і “Ecology”.

Фахівці створили комп’ютерну програму, яка шукає в статтях два ключових статистичних параметра. Перший пов’язаний з імовірністю, а другий – з кореляцією.

foto_cikavosti_27.08.2014-07_resized

В результаті було встановлено, що частота використання першого параметра зростає: з 1980-х років вона збільшилася в два рази і в сучасних дослідженнях досягає десяти. Фахівці пов’язали це з інтенсивним використанням екологами математичних моделей, які пояснюють велику кількість проведених ними експериментів.

Читайте також: Зворотня сторона екологічних технологій

З іншого боку, середнє значення більш інформативного параметра – другого, який описує, як правило, парні кореляції, знижується. Цей параметр показує, наскільки той чи інший фактор пояснює варіативність у масиві даних (наприклад, наскільки добре швидкість росту водоростей в озері можна передбачити за змістом фосфору у воді). Так, у 1980 році значення коефіцієнта парної кореляції дорівнював 0,7, тоді як у 2010-му зменшилося до 0,5. Як відзначають дослідники, вони, навпаки, очікували збільшення останнього, оскільки за 20 років розвитку екології зросло число моделей і параметрів, а разом з ними повинні були покращитися точність і якість наукових досліджень.

Виходить, що екологи, маючи безліч параметрів і взаємозв’язків між ними, не можуть встановити ступінь важливості кожного з них окремо. Наприклад, незрозуміло, наскільки значущою для швидкості росту водоростей в озері виявляється вміст фосфору у воді, а не який-небудь інший параметр.

Вчені відзначили, що причини таких результатів мають, з одного боку, політичні мотиви: все частіше екологічні аргументи використовуються владою для просування своїх інтересів. З іншого боку, фахівці відзначили паралелі сучасної екології з метеорологією двадцятирічної давності, яка, на їх думку, була в якості своїх прогнозів схожа на екологію 2010-х років, але потім досягла великого прогресу в розвитку засобів прогнозування погоди.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Один коментар

  1. Когда читаешь экологов, складывается впечатление, что туда идут люди далекие от научной пунктуальности, очевидно они не в состоянии что-то придумать или сделать полезное для человечества, но жажда стать знаменитыми толкает их на этот гнусный путь. Понятно, они за деньги готовы выполнять любые бредовые заказы, устраивать зрелище

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button