Всесвіт

Скупченню Гіади передбачена швидка загибель

Найближче до Землі зоряне скупчення знаходиться на порозі загибелі й розпадеться всього через 30 мільйонів років.

Блакитні зірки Гіад оточують помаранчевий Альдебаран, який не входить в саме скупчення / © Hypatia Alexandria

Астрометрична місія Gaia — «мисливець за зірками» — з великою точністю реєструє положення і швидкості мільярди світил. Проаналізувавши зібрані телескопом дані, вчені з Кембриджського університету виявили, що недалеке зоряне скупчення Гіади знаходиться на шляху до смерті і повністю зникне приблизно через 30 мільйонів років. Про це вони пишуть у статті, представленої у відкритій онлайн-бібліотеці препринтів arXiv.org.

Гіади — найближче до нас розсіяне зоряне скупчення, воно знаходиться всього в 150 світлових роках від Землі і видно неозброєним оком в сузір’ї Тельця. Його вік оцінюється в 630 мільйонів років, маса — приблизно 400 сонячних мас. Взагалі, такі скупчення включають кілька сотень або тисяч зірок, які тимчасово утримуються разом взаємним тяжінням. Однак рано чи пізно вони розходяться під дією різних сил — від гравітації з боку більш масивних сусідніх об’єктів до вибухів наднових всередині самого скупчення.

«Хвости» зірок, які залишають скупчення Гіади, простяглися далеко за його межі. Саме скупчення показано червоним, зеленим і синім — передній і задній «хвости» / ©Roser et al., 2019

Гіади можна назвати навіть довгожителем, однак їм залишилося не так вже довго. Ще в 2018 році спостереження космічного телескопа Gaia виявили велику кількість зірок, які залишають скупчення і утворили два довгих «хвоста», що витягнулися по його боках на сотні світлових років. Новий аналіз даних Gaia показав, що цей процес прискорюється. «Хвости» включають більше зірок, ніж саме скупчення. Чим сильніше воно втрачає масу, тим слабкіше утримується гравітацією — і тим швидше зірки залишають його.

Проведене моделювання передбачило, що існувати Гіадам залишилося лише близько 30 мільйонів років — зовсім недовго за мірками прожитого ними строку. Втім, астрофізик з Гейдельберзького університету Зігфрід Розера (Siegfried Rоser) — один з учених, що виявили «хвости» — сумнівається в адекватності настільки точних оцінок майбутньої дати смерті. За його словами, для цього необхідно врахувати набагато більше факторів, насамперед — приливний вплив самого Чумацького Шляху.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button