Наука

Смартфон може передбачити смерть людини за п’ять років: як це працює

Нове дослідження показало, що всього шість хвилин пасивно відстежуваних даних про переміщення в день можуть дати надійні прогнози смертності.

Згідно з недавніми дослідженнями, в середньому, користувачі знімають блокування з телефону 110 разів на день. З огляду на середньостатистичні дані по режиму сну і неспання людини, це приблизно 10 разів на годину. Абсолютний рекорд встановив чоловік, який перевірив повідомлення на смартфоні 9 000 разів всього за добу. Найчастіше люди згадують про телефон в період з п’яти до сьомої вечора — це близько дев’яти разів на годину.

Смартфон і дані про людину

Так чи інакше, цей гаджет з нами постійно, він збирає про нас безліч даних. Якщо правильно їх проаналізувати, можна передбачити майже все, що завгодно. Маркетологи користуються цим, щоб показуватися людям релевантну, добре підібрану рекламу. Тепер ці дані зібрані, щоб передбачити ризик смерті в найближчі роки.

Нове дослідження, опубліковане в журналі PLOS Digital Health, показало, що пасивне відстеження даних про рух за допомогою датчиків смартфона може ефективно прогнозувати п’ятирічний ризик смертності людини з точністю близько 70%.

Аналіз у минулому

Майже в кожному смартфоні встановлено додаток “Фітнес”. Називатися воно може по-різному суть в тому, що воно збирає дані з датчиків смартфона про активність людини. Скільки вона ходить, сидить, бігає — все фіксується. Тепер вчені використовували, їх, щоб з’ясувати взаємозв’язок між швидкістю ходьби і загальним станом здоров’я.

У попередніх експериментах, щоб отримати точні прогнози здоров’я та смертності, дослідники просили учасників або носити спеціальні фітнес-трекери 24/7 або виконувати “тести аналізу ходи” в лабораторних умовах. Тепер автори нового дослідження хотіли перевірити, чи достатньо даних про рух, зібраних за допомогою датчиків у звичайних смартфонах, для складання точних прогнозів.

Що зробили вчені?

Вчені проаналізували великий набір даних-100 000 людей надали свої показники британському біобанку. Учасники носили наручні монітори активності протягом одного тижня, потім за їх станом спостерігали протягом як мінімум п’яти років.

Це найбільший набір даних з датчиків руху, доступний на сьогодні. За словами дослідників, короткі відрізки даних про інтенсивність руху, зібрані фітнес-трекерами, аналогічні даним, які можна отримати зі смартфона в кишені людини.

“Хоча ці дані були зібрані з моніторів активності, наші моделі датчиків використовують тільки ті вхідні дані, які можна було б зібрати за допомогою недорогих, доступних в цей час смартфонів, — пояснили вчені в дослідженні. – Це стало можливим завдяки великим клінічним експериментам з дешевими телефонами, в ході яких розроблялися високоточні прогностичні моделі стану здоров’я пацієнтів з серцево-легеневими захворюваннями».

Як працює алгоритм?

Використовуючи лише шість хвилин на день даних, що відстежують інтенсивність ходьби, прогностичний алгоритм пропонує п’ятирічні оцінки ризику смертності. Як відзначають автори дослідження, вони також точні, як і дані, отримані за допомогою натільних пристроїв, що працюють цілодобово і без вихідних, або більш складних клінічних тестів ходи.

Висновки доповнюють зростаючу кількість досліджень, присвячених різним способам оцінки ризику смертності людини. Просте сканування очей, скринінг крові або короткі тести на рівновагу були запропоновані в якості способів перевірки людей на ризик ранньої смерті.

Що далі?

Зараз вчені планують більш масштабні випробування, в яких особливу увагу буде приділено даним, безпосередньо зібраним зі смартфонів. Також експерти працюють над тим, щоб зробити досліджувані когорти якомога більш різноманітними, щоб зробити прогностичні моделі точними для різних груп населення.

Незважаючи на те, що смартфон може передбачити смерть людини за п’ять років, готовий алгоритм не виглядає як просте посилання, куди можна вбити свої дані або зручний додаток. Це складна схема, яка аналізує зібрані дані. З докладними графіками, які склали вчені, можна ознайомитися за посиланням. Приклад блок-схеми нижче.

Блок-схема алгоритму. Автори та права: PLOS Digital Health

Проте в майбутньому додатки для телефонів зможуть записувати шість хвилин безперервної ходьби в повсякденному житті, а потім обчислювати прогностичні моделі для стратифікації ризику за допомогою аналізу населення.

Проте, секрет тривалості життя досить простий – рухливий спосіб життя. І вже зараз дані зі смартфона можна використовувати, щоб відстежувати денну активність.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments