Наука

Штучний інтелект прогнозує результати метастазів краще, ніж людина

Нещодавня робота вчених з Йоркського університету, Канада, висуває тезу, що розроблена інноваційна техніка штучного інтелекту (ШІ) значно ефективніша за людське око. Експерти вказали, що мова йде про прогнозування результатів терапії у пацієнтів з метастазами в головному мозку. Команда вчених сподівається, що нові дослідження і технології допоможуть прийти до більш адаптованих планів лікування і поліпшення стану здоров’я хворих на рак.

штучний інтелект
Image by Gerd Altmann from Pixabay
“[Ми представили] складний і всебічний аналіз МРТ для виявлення особливостей і моделей, які зазвичай не вловлюються людським оком», — говорить керівник дослідницького відділу Йорка Алі Садегі-Наїні, доцент кафедри біомедичної інженерії та комп’ютерних наук. “Ми сподіваємося, що наша методика, заснована на штучному інтелекті, яка є новим прогностичним методом виявлення невдач променевої терапії при метастазах, допоможе онкологам і пацієнтам приймати більш обгрунтовані рішення і коригувати лікування в ситуації, коли час має вирішальне значення».

Метастази в мозок – це тип ракової пухлини, яка розвивається, коли первинний рак легенів, молочної залози, товстої кишки або інших частин тіла поширюється в мозок через кров або лімфатичну систему. Хоча існують різні варіанти лікування, – стереотаксична променева терапія є одним з найбільш поширених типів при цьому лікування складається з концентрованих доз радіації, спрямованих на область пухлини.

“Не всі пухлини реагують на опромінення — у 30% цих пацієнтів пухлина продовжує зростати навіть після лікування», – говорить Садегі-Наїні. “Це часто не виявляється протягом декількох місяців після лікування МРТ”.
Ця затримка – це час, який пацієнти з метастазами не можуть собі дозволити. “Дуже важливо передбачити реакцію на терапію ще до її початку», — продовжує Садегі-Найні.

Використовуючи техніку машинного навчання — – відому як deep learning, — дослідники створили штучні нейронні мережі, навчені на великій кількості даних. Потім експерти навчили ШІ приділяти більше уваги конкретним областям.

«Коли ви дивитесь на МРТ, ви бачите ділянки всередині або навколо пухлини, де інтенсивність та структура відрізняються, на що ви звертаєте більше уваги», — пояснює Садегі-Найні. “Але алгоритм ШІ [так не працює]. Механізм уваги, який ми включили в алгоритм, допомагає інструментам ШІ знати, яка частина зображень важливіша: [чому] надається більша вага для аналізу та прогнозування».

Садегі-Найні каже, що, хоча необхідно провести додаткові дослідження, результати вказують: ШІ є потенційно важливим інструментом для точного лікування метастазів в мозку і навіть інших видів раку в майбутньому. Наступним кроком до впровадження цього в клінічну практику буде розгляд більшої когорти з набором даних з декількох установ, після чого можна буде розробити клінічне випробування. “Є хороший шанс покращити загальну виживаність пацієнтів”, – підсумовує вчений.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button