Наука

Сновидіння захищають зорову кору головного мозку

У журналі Time два нейробіологи зі Стенфордського і Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі розповіли про нову теорію. Вона пояснює, як саме сновидіння захищають наш мозок.

Раніше нейробіологи були впевнені – різні частини мозку призначені для виконання певних функцій. Але недавні відкриття перевернули стару парадигму. Спочатку вважалося, що одній частині мозку «призначається» одна конкретна задача; наприклад, задня частина головного мозку називається «зоровою корою», тому що зазвичай вона управляє зором. Однак цю область можна «перепризначити» для іншої функції організму. В нейронах зорової кори немає нічого особливого: це просто нейрони, які беруть участь в обробці форм або кольорів у людей з функціонуючими очима. Але у сліпих ті ж нейрони можуть перебудовуватися для обробки інших типів інформації.

В безперервній конкуренції за територію мозку зорова система стикається з унікальною проблемою: через обертання планети люди занурюються в темряву в середньому на 12 годин з 24 (Звичайно, це стосується переважної більшості еволюційного часу, а не до нинішнього електрифікованого світу). Наші предки фактично були мимовільними учасниками експерименту із зав’язаними очима щоночі.

Як зорова кора головного мозку наших предків захищала свою «територію» від «перенастроювання» при відсутності інформації з боку очей?

Вчені задалися цим питанням, і припустили в новій теорії, що мозок підтримує активність зорової кори в нічний час сновидіннями. У «теорії захисної активації» сновидіння уві сні існують як раз для того, щоб підтримувати активність нейронів зорової кори, тим самим борючись із захопленням ділянки мозку з боку сусідніх органів почуттів. З цієї точки зору сни в першу чергу візуальні саме тому, що це єдине почуття, яке знаходиться в невигідному становищі через темряву. Тільки зорова кора виявляється настільки вразливою, тому її активність дозволяє зберегти свою «територію».

Швидкий сон запускається спеціальним набором нейронів, які перекачують активність прямо в зорову кору головного мозку, примушуючи «працювати» зір людини навіть при закритих очах. Сон уві сні має біологічне значення та існує, принаймні частково, щоб не дати іншим почуттям захопити зорову кору мозку, коли вона не використовується. Сни – це противага зайвої гнучкості, роблять висновок вчені.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button