Наука

Сон на півтори години менше норми підвищив ризики хвороби серця для жінок

Здається, вчені провели вже сотні досліджень про важливість сну. Однак безліч з них стосувалися повністю збитого режиму або частого безсоння. Тепер фахівці з’ясували, що навіть невелике (але хронічне) недосипання підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Причому це стосується в основному жінок.

Image by benzoix on Freepik

У лютому цього року вчені з Медичного центру Бет Ісраель Диякониса в Бостоні і Гарвардської медичної школи (США) повідомили, що хороший сон скорочує ризик передчасної смерті на 30%. При цьому у чоловіків, які мали «ідеальний» сон, тривалість життя виявилася більше майже на п’ять років, а у жінок — на 2,4 року.

У березні міжнародна команда з’ясувала, що неякісний сон сприяє розвитку серцево-судинних захворювань на два-сім років раніше, ніж у людей, які не мають подібних проблем.

У новому дослідженні вчені з Колумбійського університету в Нью-Йорку (США) з’ясували, що навіть помірний хронічний дефіцит сну призводить до проблем з серцем. За допомогою рандомізованого перехресного дизайну вони оцінювали окислювальний стрес та антиоксидантні реакції безпосередньо в ендотеліальних клітинах (ЕК), отриманих від здорових жінок до та після об’єктивного моніторингу. Результати опубліковані в журналі Scientific Reports.

З 1000 учасниць вчені відібрали 35 здорових жінок, які зазвичай сплять по сім-вісім годин щоночі і змогли завершити 12-тижневе дослідження. Шість тижнів вони спали за своїм звичайним розпорядком, стільки ж лягали спати на півтори години пізніше звичайного, але встали в колишній час. Якість сну дослідники перевіряли за допомогою наручних трекерів.

Виявилося, рівень ендотеліального окисного стресу збільшився на 78% після легкого недосипу в порівнянні з «адекватним» сном. Ендотелій – це одношаровий пласт плоских клітин, що вистилає внутрішню поверхню кровоносних і лімфатичних судин, серцевих порожнин. Причому, незважаючи на помітно збільшений окислювальний стрес, антиоксидантні реакції повністю були відсутні. Це означає, що легке позбавлення сну призводило до запалення і дисфункції клітин — раннього етапу розвитку серцево-судинних захворювань.

“Це один з перших прямих доказів того, що легкий хронічний дефіцит сну викликає захворювання серця. Дотепер ми бачили зв’язок між сном і здоров’ям серця тільки в епідеміологічних дослідженнях, але вони можуть бути зіпсовані безліччю факторів, які неможливо виявити і скорегувати. Тільки рандомізовані контрольовані дослідження можуть визначити, чи справжня ця асоціація і які зміни в організмі, викликані коротким сном, можуть призвести до розвитку серцево-судинних захворювань”, — зазначили автори.

За їх словами, результати дослідження подають всім просту ідею: кожна людина, що піклується про своє здоров’я, повинна переконатися, що спить достатньо часу.

“Багато проблем можна було б вирішити, якби люди спали хоча б сім-вісім годин на добу. Молоді і здорові люди повинні знати, що якщо вони продовжують спати менше, вони посилюють ризик серцево-судинних захворювань», — заявили вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button