Головна / Екологія / Спека стане причиною небувалої смертності

Спека стане причиною небувалої смертності

Вчені з Університету Монаша в Австралії опублікували в журналі PLoS Medicine дані дослідження, згідно з яким зміна клімату різко збільшить кількість людських смертей від аномальної спеки. Фахівці застерегли про те, що людство зіткнеться з тривалими періодами надмірно спекотної погоди, і ці періоди будуть ставати все більш частими і більш екстремальними.


Фахівцями була побудована математична модель, що дозволяє оцінити кількість смертей від аномальної спеки в період з 2031 по 2080 роки. Ця програма врахувала дані про погоду та смертності 412 районів у 20 країнах, зібрані з 1984 по 2015 роки. Дослідники виробили обчислення, які дозволили спрогнозувати середню температуру повітря в цих регіонах до кінця століття, а також можливий рівень смертності у зв’язку зі спекою.

Висновок учених такий. Якщо людина не адаптується до змін клімату, смертність від аномальної спеки в таких регіонах, як Бразилія, Колумбія і Філіппіни, збільшиться більш ніж на 770 відсотків. У США – на 525 відсотків, у Європі, Китаї і Японії – на 400 відсотків.

«В майбутньому хвилі спеки будуть частішими, більш інтенсивними і будуть тривати довше. Якщо ми не знайдемо спосіб пом’якшити зміну клімату і допомогти людям адаптуватися до неї, нас чекає велике зростання кількості смертей від хвиль спеки, особливо в бідних країнах на екваторі», — констатували автори проекту.

Зазначимо, що влітку 2018 року принесло з собою небувалу спеку в Європу, Грецію та Японію. Аномально спекотне літо у Великобританії вчені вже оголосили наслідком кліматичних змін. При цьому, за їх словами, ситуація може ускладнитися, і земне населення ще дізнається, що таке природні катастрофи, пов’язані із спекою, — наприклад, у вигляді глобальних пожеж та посух.

Фахівці закликали до дотримання виконання умов Паризької угоди по клімату, які можуть скоротити викиди парникових газів до 2050 року, щоб пригальмувати процес підвищення температури на планеті.

«Заходи з адаптації до зміни клімату суттєво зменшили кількість додаткових смертей, проте немає переконливих підстав вважати, що така адаптація відбудеться ефективно і вчасно», — скептично відзначають при цьому вчені.