Наука

Споживання темного шоколаду допомогло позбавити мозок від наслідків хронічного стресу

Автори нового дослідження вивчали вплив різних режимів харчування з додаванням темного шоколаду на синаптичну активність і пластичність в гіпокампі, а також на споживання їжі і масу тіла у щурів в умовах хронічного стресу.

Іранські фізіологи з Ісфаханського університету медичних наук аналізували, як споживання темного шоколаду впливає на функції мозку в умовах хронічного стресу. На прикладі гризунів вони вивчили вплив різних режимів харчування на синаптичну активність і пластичність шару CA-1 гіпокампу — частини лімбічної системи головного мозку, що бере участь в переході короткочасної пам’яті в довготривалу і просторову пам’ять, а також формуванні емоцій. Результати роботи опубліковані в журналі Nutritional Neuroscience.

Темний шоколад в поданні не потребує, оскільки його історія, за деякими даними, налічує п’ять з половиною тисяч років: саме тоді плоди какао почали вживати представники культури майо-чінчіпе на території сучасного Еквадору. Згодом майя пили його у вигляді гіркого ферментованого напою, змішуючи зі спеціями або вином.

Темний шоколад містить 50-90 відсотків какао-порошку, масло какао і цукор, тоді як в молочному шоколаді — лише від 10 до 50 відсотків порошку какао, масло какао, молоко в тій чи іншій формі і цукор. У продукт більш низької якості можуть додавати вершковий жир, рослинні олії, штучні барвники та ароматизатори. У білому шоколаді взагалі немає порошку какао – тільки його масло, цукор і молоко.

Оскільки в темному шоколаді більше какао-бобів, багатих флавонолами, він і корисніше. Флаваноли – рослинні поліфеноли – підтримують вироблення оксиду азоту в клітинах ендолітія, що допомагає розслабити гладку мускулатуру в стінках кровоносних судин, поліпшити кровообіг, тим самим знижуючи кров’яний тиск і пригнічуючи прилипання тромбоцитів до стінки судини. Крім цього, як показали попередні наукові роботи, флаваноли в шоколаді можуть підвищувати чутливість до інсуліну і знижувати ризик розвитку діабету.

Випробуваними в новому дослідженні стали 35 щурів, яких розподілили на п’ять груп по сім особин. Кожна дотримувалася свого режиму дієти, відповідний “примусовому», «необов’язковому» і “обмеженому” стресу. “Піддані стресу тварини отримували тільки шоколад, а щури на факультативній дієті — необмежену кількість їжі та/або шоколад. Щури, які пережили стрес на обмеженій дієті, їли тільки чотири грами темного шоколаду в день», — пишуть вчені.

Дослідники оцінювали збудливий постсинаптичний потенціал у гризунів, вимірювали їх масу тіла і споживання їжі на початку експерименту і після нього. За підсумком з’ясувалося, що темний шоколад допоміг тваринам знижувати вагу і кількість споживаної їжі. Ефект був найбільш вираженим в групах з примусовим і обмеженим стресом, викликаним дієтою: у таких випробовуваних шкідливий вплив хронічного стресу на синаптичну активність і пластичність гіпокампа, так само як на навчання і пам’ять, вдалося повернути назад.

У майбутньому вчені планують підтвердити свої результати на людях і отримати надійні докази впливу темного шоколаду на мозок і когнітивні здібності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button