Наука

У 2020 та 2021 роках надмірна смертність становила 14,8 мільйона. Більшість з них померли від COVID

Людству треба б навчитися точно враховувати скільки людей вмирає в світі. Поки ми цього не вміємо

Дослідники, що працюють зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я опублікували оцінку надмірної смертності під час пандемії. Дані показують, що в 2020 і 2021 роках надмірна смертність приблизно в 2,7 раза перевищувала офіційні дані і становила від 13,2 до 16,6 мільйона смертей, при найбільш вірогідному значенні 14,8 мільйона. Оцінка надмірної смертності, тобто перевищення середньорічних показників, — єдиний достовірний спосіб оцінити смертність від COVID.

Ми ніколи не дізнаємося точно, скільки життів забрала пандемія COVID-19: занадто багато смертей по всьому світу досі не зареєстровано, пише журнал Nature. Однак статистичний аналіз показує, що у 2021 році COVID-19 обігнав ішемічну хворобу серця і став основною причиною смерті у світі. Цей висновок зроблений не на підставі офіційних даних про COVID-19, а з оцінок надмірної смертності: тобто смертей, які перевищують очікувані рівні.

Дослідники, що працюють зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), опублікували подробиці своїх розрахунків надмірної смертності під час пандемії. Дані показують, що в 2020 і 2021 роках надмірна смертність приблизно в 2,7 раза перевищувала офіційні дані і становила від 13,2 до 16,6 мільйона смертей, при найбільш вірогідному значенні 14,8 мільйона.

Як оцінити кількість померлих від пандемії

Насправді це досить консервативна оцінка. У березні Інститут показників та оцінки здоров’я (IHME), Глобальний центр медичних досліджень при Вашингтонському університеті в Сіетлі, повідомив, що в період з 1 січня 2020 року найбільш ймовірна цифра 18,2 млн. смертей. Команда журналу The Economist використовує модель машинного навчання для отримання постійно оновлюваної цифри, яка спочатку становила близько 18 мільйонів, але в цей час становить відкоригована до 16 мільйонів.

Лише на 2021 рік ВООЗ оцінює надмірну смертність між 9 і 12 мільйонами людей; вважається, що смертність від ішемічної хвороби серця у 2019 році, останньому році, за яким доступні оцінки, становила близько 8,9 мільйона. Ця оцінка включає смерті, опосередковано пов’язані з пандемією, наприклад, від хвороб, які системи охорони здоров’я могли б лікувати, якби не збої, пов’язані з COVID-19.

Демографи та науковці даних, які працюють над проблемою надмірної смертності, підкреслюють, що їхні зусилля можуть бути лише оціночними. Багато країн не збирають і не публікують своєчасні дані про смертність, тому цифри повинні бути екстрапольовані на основі регіональних значень або оцінок опитувань або змодельовані з урахуванням того, що відомо про інтенсивність пандемії в цих країнах.

Навіть для 100 країн, які щомісяця публікують національні дані про всі смерті, оцінка рівня надмірної смертності вимагає побудови моделей, щоб спробувати встановити базовий рівень «нормальної» смертності. На жаль, людство досі не вміє враховувати всі смерті.

У секвенсора T. Narayan / Bloomberg via Getty

Пандемія змусила величезну кількість лікарів і вчених користуватися секвенсорами для читання ДНК. Це, звичайно, великий плюс. Але він досягнутий дуже великою ціною.

Яка цінність оцінки надмірної смертності?

По-перше, так ми можемо оцінити масштаб кризи. Багато країн з низьким і середнім рівнем доходу, в яких за офіційною статистикою було зовсім мало смертей, ймовірно, постраждали не менше, якщо не більше, ніж багатші країни. Люди в цих країнах не володіли «таємним» імунітетом до COVID-19, просто їх смерті не реєструвалися так само ретельно, як в країнах з більш високим рівнем доходу.

По-друге, така оцінка надмірної смертності показує, скільки ще потрібно зробити для покращення систем реєстрації смертей. ООН намагається відстежувати успіхи країн у реєстрації смертей в рамках своїх цілей в області сталого розвитку. В його останніх звітах зазначається, що до 2020 року 154 країни з 188 мали дані про смерть, які були повними щонайменше на 75%. У країнах зі слабкою системою соціального захисту у людей може бути мало стимулів повідомляти про смерть. Коли їх запитують, багато людей кажуть, що не знали, що їм це потрібно.

Вдосконалення процесів, що використовуються для реєстрації народжень та смертей, відомих як системи реєстрації актів цивільного стану та статистики життєдіяльності (CRVS), є критично важливими для покращення охорони здоров’я. ВООЗ готує договір для підвищення глобальної готовності до майбутніх пандемій і стійкості до них; створення більш досконалих систем CRVS ще далека до досконалості.

Більш якісна і послідовна звітність – це перший крок до усунення розбіжностей між оцінками і більш достовірними показниками.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button