Земля

США чекає “навала ураганів” в ХХІІ столітті

Потужні урагани, схожі за своєю руйнівною силою на “Харві”, “Марію” та інші потужні катаклізми цього року, будуть виникати у 18 разів частіше у південних берегів США в кінці 21 століття, заявляє кліматолог в статті, опублікованій в журналі PNAS.


“В кінці минулого століття ймовірність появи потужного урагану біля берегів Техасу становила приблизно 1%. Через 100 років шанси на його народження складуть близько 18% — іншими словами, ця ймовірність різко збільшиться. До цього треба бути готовими”, — заявив Керрі Емануель (Kerry Emanuel) з Массачусетського технологічного інституту (США).

В останні роки, як зазначають вчені, помітно підвищилася частота появи так званих екстремальних погодних явищ – великих ураганів біля берегів США та ряду країн Східної Азії, повеней в континентальних районах Америки і Європи, тривалих періодів посухи і аномальної спеки в Росії і Середньої Азії. Все це, на думку дослідників, пов’язане з глобальним потеплінням, проте сам механізм його дії на погоду поки залишається не до кінця вивченим.

Деякі вчені вважають, що почастішання ураганів сьогодні пов’язано з порушеннями в кругообігу тепла і енергії в атмосфері, “надлишки” яких скидаються у вигляді потужних ураганів і вихорів. Інші кліматологи вважають, що глобальне потепління не підвищило загальне число ураганів, а просто “зрушило” їх на північ, в результаті чого вони частіше стали досягати атлантичного узбережжя і островів Карибського моря.

Емануель врахував всі подібні фактори у своїй кліматичній моделі, що пророкує появу потужних ураганів у південних берегів Сполучених Штатів, і спробував спрогнозувати, як часто подібні шторму будуть відвідувати їх у майбутньому.

Ця модель працює досить просто – кожен новий сезон комп’ютер “засіває” Атлантику величезною кількістю “зародків” ураганів, частина з яких потім згасає, а інші перетворюються в більш потужні вихори. Ймовірність такого результату залежить від безлічі випадкових чинників, а також температури верхніх шарів води та інших параметрів, на які безпосередньо впливає глобальне потепління.

Роботу цієї моделі, як розповідає вчений, він і його однодумці з MIT спочатку перевірили на минулих кліматичних даних, спробувавши передбачити, як часто урагани повинні були виникати в околицях Х’юстона і інших портів Техасу в останні три десятиліття. Подібне рішення було пов’язане з тим, що кліматичні моделі вкрай погано пророкують появу ураганів, і їх необхідно “настроювати”, використовуючи реальні дані.

Домігшись відповідності прогнозів і результатів розрахунків, Емануель обчислив ймовірність розвитку урагану класу “Харві” в доіндустріальну еру, на рубежі тисячоліть, сьогодні і через 100 років.

В минулому, як показали розрахунки, такі шторми виникали лише раз на дві тисячі років, що робило їх великою рідкістю, в 2000 році вони зароджувалися в Атлантиці з імовірністю приблизно в 1%. Сьогодні такі урагани з’являються в шість разів частіше через зростання середньорічних температур і інших кліматичних змін.

До кінця століття, якщо температури моря продовжать зростати, ймовірність виникнення аналогів “Харві” зросте у 18 разів порівняно з 2000 роком. З цієї причини, як вважає кліматолог, владі прибережних штатів і міст США потрібно готуватися до навали ураганів вже зараз.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button