Земля

Чотири варіанти реального Апокаліпсису

Через що може загинути людство? Відкинемо в сторону техногенні варіанти, такі як ядерна війна та лабораторні віруси, що вирвалися на свободу, і розглянемо тільки причини природного походження.

Загроза № 1: сонячні бурі

Найсильніший корональний викид маси в новітній історії відбувся в 1989 році. Згорів трансформатор в Нью-Джерсі залишивши 6 мільйонів осіб у канадській провінції Квебек без електроенергії.

Викид, відомий як геомагнітна буря 1859 року або подія Керрінгтона, був у 10 разів інтенсивніше. Тоді спалахнули телеграфні кабелі, в результаті пожежі постраждали оператори. Полярні вогні «танцювали» навіть на Кубі.

Довідка

Корональний викид маси являє собою виверження речовини (плазми, що складається з електронів, протонів і хімічних елементів — кисню, гелію та інших) корони Сонця. Спостерігати цей феномен з Землі практично неможливо. Моніторинг сонячної активності проводиться дуетом космічних апаратів «Стерео», встановлених на орбіти, подібних орбітах руху Землі навколо Сонця.

Деякі дослідники побоюються, що ще одна подія, подібна бурі Керрінгтона, зруйнує сотні або тисячі трансформаторів, зануривши цілі континенти в темряву на тижні, місяці, можливо, навіть на роки. І ця подія може відбутися протягом нашого з вами життя. Дослідження припускає, що бурі, подібні події Кіррінгтона, трапляються раз на кілька століть. Останнє дослідження виявило 12-відсоткову ймовірність того, що такий шторм відбудеться в наступне десятиліття.

Загроза № 2: удар з космосу

Від удару великого астероїда або комети Земля може зазнати ще більшої шкоди. Єдиний спосіб для людства захиститися — запобігти зіткненню.

Ймовірно, що астероїд діаметром 10 кілометрів вбив динозаврів. Але людство може загинути від удару набагато меншого тіла. Місце зіткнення позаземного об’єкта з Землею буде знищено повністю. Величезні землетруси і цунамі розійдуться по всій планеті. Але найбільш спустошливим будуть залишкові наслідки. Моделі припускають, що в залежності від швидкості і кута удару об’єкт діаметр в один кілометр викине досить подрібненої гірської породи, щоб заблокувати Сонце на місяці. До пелени додасться сажа від лісових пожеж, які спалахнуть через розпечені уламки астероїда, що розлетілися від місця удару.

На щастя, астероїдів такого розміру вдаряють по Землі лише раз в декілька мільйонів років, а такі як «вбивці динозаврів» — раз в 100 мільйонів років. Ймовірність померти від удару астероїда для звичайної людини — трохи вище, ніж шанси загинути в пащі акули.

Астрономи помітили в сусідстві з Землею 15 тисяч об’єктів, включаючи сотні астероїдів діаметром більше кілометра.

Загроза № 3: супервулкани

Найбільш безжальна загроза сучасній цивілізації знаходиться не в космосі, а на поверхні планети. Супервиверження трапляються набагато частіше, ніж сильні космічні удари. Приблизно кожні 100 тисяч років десь на Землі кальдера діаметром до 50 кілометрів обвалюється і починає люто викидати потоки магми. Супервулкан не зупинити, а його руйнівна сила жорстока. Один такий монстр, вулкан Тоба в Індонезії, 74 тисячі років тому стер з лиця Землі майже всіх людей, ставши причиною ефекту пляшкового горлечка, все ще помітного в нашій ДНК.

Довідка

Ефект пляшкового горлечка — це скорочення генофонду популяції внаслідок критичного зменшення її чисельності.

Найбільш далекосяжним наслідком буде вплив супервулкана на глобальний клімат. Сульфатні аерозолі, «вприснуті» в стратосферу супервиверженням можуть знизити температуру на Землі на 5-10 градусів Цельсія на десятиліття, через що постраждає сільське господарство.

Загроза № 4: голод

Удари з космосу і супервиверження можуть призвести до того, що рослини не будуть плодоносити або рости зовсім. Але двоє вчених вже накидали план з порятунку світу від голоду. У своїй книзі «Нагодувати всіх і неважливо як» Девід Денкенбергер і Джошуа Пірс запропонували кілька способів нагодувати мільярди людей без допомоги Сонця: люди можуть вирощувати гриби на листяному смітті і стовбурах дерев, повалених під час катастрофи. Або — культивувати бактерії, що переварюють метан на дієті з природного газу або перетворювати целюлозу в рослинній біомасі в цукор.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button