Земля

Стародавні фермери використовували сучасні методи землеробства

Вчені з’ясували, що перші фермери Землі використовували добрива, системи іригації та інші методи догляду за врожаєм для вирощування гороху і пшениці, що спростовує уявлення про примітивний характер їх землеробства, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Plants.


“Поява перших міст вважається поворотною точкою в історії людства, і майже всі дослідження в цій галузі зосереджено на політичних, соціальних та економічних змін, пов’язаних з ними. Спираючись на ізотопи, ми спробували з’ясувати, як працювала ця аграрна економіка і як вона підтримувала зростання нових міст у Месопотамії”, — пишуть Емі Богаард (Amy Bogaard) з Оксфордського університету (велика Британія) та її колеги.

Інтенсивність і екстенсивність

Перші фермери і зародки цивілізації, як сьогодні вважають антропологи та археологи, з’явилися близько 11-10 тисяч років тому на території так званого “родючого півмісяця” – вузької смужки землі на території Близького Сходу, де росли дикі предки сучасних культурних злаків.

Традиційно вважалося, що землеробство розвивалося дуже поступальним чином – спочатку стародавні люди просто збирали насіння диких рослин і не вирощували їх, а потім культивували фактично в дикому вигляді. Складні агрикультурні практики, такі як зрошення, використання добрив і ротація полів, як вважали історики, з’явилися набагато пізніше, за часів Стародавнього Єгипту, держав Месопотамії та Римської імперії.

З іншого боку, останні генетичні дослідження древніх зразків ячменю та інших сільськогосподарських культур показують, що вони придбали свій поточний вигляд дуже давно, близько 6-7 тисяч років назад, що суперечить теоріям про повільний розвиток сільського господарства. Богаард і її колеги відкрили ще один аргумент проти цієї ідеї, знайшовши незвичайний спосіб “отримання” інформації про те, як стародавні люди вирощували свої запаси їжі.

Як помітили вчені, частки двох ізотопів “елементів життя” – вуглецю-13 і азоту-15 – будуть помітно відрізнятися у рослин, які ростуть самі по собі, і в сільськогосподарських культур, за якими люди постійно доглядають.

Відмінності в концентрації першого ізотопу будуть пов’язані з тим, що його частка буде вище в стеблах і насінні тих рослин, які постійно поливаються і не відчувають нестачі вологи, що заважає їм поглинати СО2, в тому числі і молекули з атомами “важкого” вуглецю. Аналогічним чином, частка азоту-15 в тканинах рослин буде незвично високою в тому випадку, якщо їх удобрюють гноєм, де важкого азоту помітно більше, ніж у ґрунті.

Секрети Месопотамії

Орієнтуючись на обидві ці закономірності, вчені проаналізували ізотопний склад зерен пшениці, її стебел і горохової соломи, знайденої на різних стоянках давніх людей на території північної Сирії і південної Туреччині, а також в Ізраїлі, де люди жили 8500-4000 тисячі років тому.

На превеликий подив учених, стародавні фермери почали використовувати добрива і системи іригації фактично відразу після винаходу землеробства, близько 8-6,5 тисячі років тому. Що цікаво, жителі Месопотамії, по всій видимості, добре розуміли, які культури більше люблять воду, а яким вона менше потрібна, і сіяли пшеницю та горох на “мокрих” або зрошуваних полях, а ячмінь – на більш посушливих ділянках ґрунту.

У свою чергу, рештки самих людей, які жили в цих регіонах Месопотамії, говорять про те, що сільське господарство відігравало важливу роль у їхньому житті після переходу до осілого життя. Рівень вуглецю-13 на їх кістках поступово зростав, а рівень азоту-15 знижувався, що свідчить про їх поступовий перехід з м’ясної на рослинну дієту.

Все це, як вважають дослідники, говорить про те, що сільське господарство почало розвиватися дуже рано, фактично відразу після його зародження, і що стародавні люди використовували майже всі ті ж агрикультурні практики, які застосовуються фермери сьогодні. Перехід до екстенсивного землеробства в більш пізні епохи, як вважають вчені, був пов’язаний з появою майнового розшарування та земельної власності.

Це ставить під сумнів “демографічні” теорії розвитку цивілізації, які аргументують, що людство почало використовувати добрива та інші нововведення агрикультури тільки тоді, коли високий приріст населення вимагав винаходу більш ефективних практик фермерства, підсумовують автори статті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button