Земля

Стародавні люди виточували з каменю сфери загадкового призначення

Кам’яні кулі віком 1,4 мільйона років, які вчені знайшли на стоянці древніх людей в долині річки Йордан, спантеличують багатьох фахівців. Довго час вважалося, що це відходи виробництва кам’яних знарядь. Тепер група дослідників з Ізраїлю показала, що все було зовсім інакше.

Вапнякові сфероїди розміром з бейсбольний мяч, знайдені на стоянці Убейдії / © Університет Хебрю Єрусалиму

У 1959 році в Північному окрузі Ізраїлю антропологи знайшли стоянку предків сучасних людей епохи плейстоцену Убейдії. Вчені вважають, що це місце використовується Homo erectus (Homo erectus) як пункт пропуску на шляху з Африки до Євразії близько 1,4 мільйона років тому. На території стоянки виявили кілька кісток, кам’яні сокири і різні артефакти.

Серед знахідок – приблизно 600 куль (їх ще називають сфероїдами) з кременю, базальту і вапняку. Подібні відкриття вчені робили і раніше на інших стоянках древніх людей, проте залишалося незрозуміло, чи надавали сферичну форму камінню навмисно або це побічний результат роботи зі знаряддями праці.

Були припущення, що кулі стали такими після створення інших кам’яних знарядь або що ці камені використовували в якості молотків, які з часом ставали закругленими. Тобто спеціально у сфероїди стародавні люди їх не перетворювали.

Вчені відзначають, що сфероїди з’явилися ще в олдувайській культурі (1-2, 6 мільйона років тому), коли наші далекі предки вміли обробляти камені лише примітивними способами. Для отримання гострого краю камінь тоді просто розколювали навпіл, без додаткового доопрацювання. Однак Убедійя відноситься до ашельскої культурі, яка змінила олдувайську, коли основним типом кам’яних знарядь були кам’яні біфаси — знаряддя з найпростішою двосторонньою симетрією. Незважаючи на це, сфероїди неясного призначення залишалися звичайними і для неї.

Щоб з’ясувати, чи надавали камінню зі стоянки Убейдії сферичну форму навмисно чи ні, команда дослідників з лабораторії обчислювальної археології Єврейського університету в Єрусалимі (Ізраїль) відсканувала 150 вапнякових сфероїдів і провела їх 3d-аналіз на предмет обробки. На основі залишеної геометрії сколів вчені відновили послідовність механічних ударів, що відповідають за форму кожного каменю. Результати роботи опубліковані в журналі Royal Society Open Science.

“Ми прийшли до незвичайного висновку. Спочатку округлі камені перетворювали у сфероїди навмисно – за допомогою заздалегідь продуманої стратегії обробки. Така робота вимагала виняткових навичок і чіткого уявлення підсумкової мети. Тобто люди розуміли, яку форму їм потрібно отримати», — пояснили автори дослідження.

Відкриття ізраїльських вчених кидає виклик існуючим думкам про розумові здібності ранніх гомінідів і їх технологічних навичках, оскільки припускає, що Homo erectus мали уявлення про симетрію і намагалися надати її каменю.

Поки точно не відомо, для чого саме наші предки застосовували сфероїди. Однак професор Ендрю Вілсон з Лідського університету Беккета (Великобританія) заявив, що такі камені могли використовувати в якості метальних снарядів під час полювання. У 2016 році вчений провів дослідження і показав, що сфероїди добре підходять для метання.

Водночас будь-яка використана метальна зброя несе на собі відбитки ударів (відколи, тріщини і так далі), яких на сфероїдах з Убейдії немає. Значить, камені могли призначатися для інших цілей. Наприклад, раніше вчені висловлювали припущення, що еректуси варили м’ясо із застосуванням технології, яку етнографи довго фіксували у народів без посуду, придатної для варіння. Йдеться про кидання нагрітих на багатті каменів в ямку або поглиблення в скелі, куди попередньо наливали воду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button