Земля

Стародавні Вікінги страждали від небезпечної хвороби. Її викликає паразит з Африки (фото)

Екскременти древніх вікінгів допомогли вченим скласти карту генетики 5000-річного паразита. Результати опубліковані в журналі Nature Communications.

Датські вчені використовували скам’янілі яйця в зразках стільця віком 2 500 років з поселень вікінгів в Копенгагені і Виборзі для генетичного аналізу одного з найстаріших людських паразитів, волосоголовців (лат. Trichocephalus trichiurus). Це круглий черв’як, який викликає трихоцефальоз. Паразит призводить до дизентерії, анемії і випадання прямої кишки, а у дітей перешкоджає здоровому росту.

Вивчення ДНК яєць волосоголовців призвело до несподіваних результатів. Виявилося, що паразит поширився з Африки по всьому світу разом з людьми близько 55 000 років тому. Це підтверджує гіпотезу про міграцію перших людей з цього континенту.

Так, демографічний аналіз підтверджує ступінчастий розподіл генетичної мінливості, який є найвищим в Уганді. Повногеномний аналіз зразків виявив локальні області генетичної диференціації між географічно різними популяціями.

Місця відбору проб. Зображення: Копенгагенський університет

Вчені вивчили глобальне поширення волосоголовців, який ускладнював життя людей протягом тисячоліть. В ході попередніх досліджень експерти з’ясували, що волосоголовець впливає на імунну систему людини і мікробіом кишечника.

“У людей, які недоїдають або мають ослаблену імунну систему, волосоголовець призводить до серйозних захворювань”, — пояснює професор Крістіан Капель з Департаменту рослин та наук про навколишнє середовище Каліфорнійського університету в галузі охорони здоров’я. – Картування волосоголовця і його генетичного розвитку полегшує розробку більш ефективних протигельмінтних препаратів. Їх можна використовувати, щоб запобігти поширенню паразита в найбідніших регіонах світу”.

Вбиральні 1650-х років, знайдені при розкопках Копенгагенського метро.
Фото: Копенгагенський університет

Неймовірно стійкий хітин яйцевих капсул дозволив внутрішній ДНК волосоголовців добре зберегтися, поки яйця були зариті у вологий грунт. Вчені відокремили їх від стільця, використовуючи мікроскоп. Потім вони піддали їх генетичному аналізу, який вдосконалювали протягом багатьох років в більш ранніх дослідженнях.

Потім дослідники вивчили стародавні зразки стільця, зібрані в різних місцях, і порівняли їх з сучасними зразками, які отримали від людей, зараженими волосоголовцями з усього світу. Це дало їм уявлення про еволюцію хробака протягом 10 000 років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments