Наука

Дослідники встановили причину 90% випадків втрати зору

Вчені розкрили молекулярні секрети дегенерації жовтої плями, яка викликає майже 90% всіх вікових втрат зору.

Image by krystofos from Pixabay

Біологи з Дослідницького інституту Sanford Burnham Prebys вивчили молекулярні зміни, що викликають дегенерацію жовтої плями і впливає на розвиток інших вікових захворювань, таких як Атеросклероз і хвороба Альцгеймера. Дослідження показало, що порушення пов’язані з роботою білка крові — вітронектину.

У нашій крові сотні білків, але дослідники зосередилися на вітронектині, одному з найпоширеніших. Крім високої концентрації в крові, він виявляється в каркасах між клітинами і також є важливим компонентом холестерину, пояснюють автори роботи.

Вітронектин є важливою мішенню для макулярної дегенерації, оскільки він накопичується в задній частині ока, викликаючи втрату зору. Аналогічні відкладення з’являються в головному мозку при хворобі Альцгеймера і в артеріях при атеросклерозі.

Модель вітронектину з іонами кальцію. Зображення: Sanford Burnham Prebys

Дослідження показало, що цей білок може злегка змінювати свою форму під тиском. Ці зміни змушують його легше зв’язуватися з іонами кальцію в крові, що, як припускають дослідники, призводить до накопичення кальцифікованих бляшок, що викликають різні захворювання.

Білки в крові знаходяться під постійним і мінливим тиском через різні шляхи, по яких кров тече по всьому тілу, кажуть автори роботи. Втрата здатності адаптуватися до таких змін може бути пов’язана з віковими захворюваннями. Дослідники відзначають, що це займе деякий час, щоб розробити методи лікування, але розуміння ключового процесу, що викликає порушення, є першим кроком до успішної терапії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button