Земля

Стародавні римляни робили мозаїки з вторсировини (фото)

Прикраса підлог розкішної вілли жителя Галікарнаса – підтвердження того, що Мала Азія була цілком економічно успішна в період пізньої античності.

Римські мозаїки зазвичай робили з різних матеріалів: поєднували камінь, скло і кераміку / ©Kaare Lund Rasmussen et al.

Місто Галікарнас (Сучасний Бодрум) на Середземноморському узбережжі Малої Азії заснований греками в VIII столітті до нашої ери. А в середині IV століття до нашої ери там побудували гробницю сатрапа Мавсола, яка стала одним з семи античних чудес світу. До речі, слово “мавзолей” спочатку відносилося тільки до цього пам’ятника архітектури, лише після стало прозивним і увійшло в багато мов.

Цей час вважають золотим століттям Галікарнаса, за яким послідував період, відзначений культурним, економічним і політичним занепадом. Основна причина пов’язана з розграбуванням міста Олександром Македонським під час його завоювання перського царства.

Однак зараз з’явилися вагомі археологічні докази того, що в місті спостерігався підйом економічної активності в період пізньої античності. І, можливо, мова йде про ще один золотий вік в історії стародавнього Галікарнаса.

Розкопки вілли Харідемоса / ©Kaare Lund Rasmussen et al.

Міжнародна група вчених під керівництвом Кааре Лунда Расмуссена (Kaare Lund Rasmussen) з Університету Південної Данії провела дослідження фрагментів мозаїки багатої вілли, побудованої в Галікарнасі приблизно в середині V нашої ери. Результати представлені в статті, опублікованій в журналі Heritage Science.

Зараз на руїнах Галікарнаса розташований турецьке місто-курорт Бодрум, що сильно ускладнює роботу археологів. Однак ще в кінці XIX століття вони розкопали велике домоволодіння, що складається з ряду будівель і двох внутрішніх дворів. Численні кімнати були прикрашені мозаїчними підлогами. Крім геометричних візерунків, на них були зображені різні міфологічні фігури й сцени з грецької міфології: наприклад, викрадення Європи Зевсом або народження Афродіти з морської піни. На тих же мозаїках показані сцени з творів Вергілія. Завдяки написам стало відомо, що власника вілли звали Харідемосом.

План вілли / ©Kaare Lund Rasmussen et al.

Середина V століття – це захід Риму, античності і так зване ранньовізантійський час. Мозаїчна підлога в той період був предметом розкоші: дорогу сировину — в першу чергу мармур різних кольорів — доводилося доставляти з віддалених кар’єрів. Кераміку і скло в основному теж імпортували з інших провінцій.

Дослідники вивчили 19 тессер з мозаїки на підлозі вілли. Тессерами називають плитки, які зазвичай мають форму кубиків і з яких збирають мозаїчний малюнок. Сім тессер були зі скла різних кольорів: фіолетового, жовтого, червоного і темно-червоного.

За допомогою методу мас-спектрометрії вчені змогли відрізнити скло, привезене з Єгипту, від скла, виготовленого на Близькому Сході, а також визначили, які елементи стародавні майстри додали для забарвлення матеріалу тессер.

Крім того, з’ясувалося, що шість з семи скляних тессер зроблені з раніше використаних скляних предметів — тобто мова йде про перероблення відходів. Взагалі, в Римській імперії з рециклінгом, який з перемінним успіхом намагаються налагодити наші сучасники, все було добре. Шматки розбитого скляного виробу не викидали, а здавали в спеціальні пункти прийому.

Окремі тессери / ©Kaare Lund Rasmussen et al.

Як правило, такі пункти знаходилися поруч зі скляним виробництвом: осколки переплавляли і отримували новий виріб. Кольорове скло користувалося надзвичайною популярністю, пігментів в розпорядженні склодувів було чимало. І часто перероблене скло фарбували в інший колір. Вироби з вторсировини коштували дешевше “первородних” і були доступні небагатим людям.

Може здатися дивним, що для прикраси вілли багатого візантійця використовували вторсировину. Але, насправді, нічого дивного тут немає. Своє скляне виробництво в Анатолії було досить обмеженим, оскільки для нього була потрібна імпортна сировина.

У міру ослаблення могутності Римської імперії торгові шляхи виявилися закриті або перенаправлені, що, ймовірно, призвело до нестачі товарів у багатьох місцях — в тому числі сировини для виробництва скла в Анатолії. Звичайно, важко робити висновки на основі всього семи скляних мозаїчних тессерів, але нові результати добре вписуються в картину Галікарнаса в пізній античності.

Незважаючи на виготовлення мозаїки з вторсировини, сам факт її наявності, як і розмах вілли Харідемоса, переконливо свідчить про непоганий, за мірками пізньої античності, економічний стан цього міста. Тут варто пам’ятати, що у Візантії в той час економічна активність відчувала серйозний спад, і це вдарило по ремеслах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button