Земля

Стародавній гігантський вірус пробудять від вічної мерзлоти Сибіру

Вчені заявили, що вони будуть реанімувати 30-тисячолітній гігантський вірус, знайдений у вічній мерзлоті на північному сході Сибіру. Вірус отримав назву Mollivirus sibericum. Це четвертий тип доісторичних вірусів, виявлених з 2003 року, і другий для франко-російської команди авторів нового дослідження.

c8c2cd7fc2e0d59aa5e0ef17226a4ee2
Щоб вірус був кваліфікований як гігантський, його розміри повинні перевищувати половину мікрометра. Довжина знайденого у вічній мерзлоті Сибіру вірусу склала 0,6 мікрометра.

Перш, ніж пробуджувати M. sibericum, дослідникам належить перевірити, чи не викличе він хвороб у тварин або людини. Вони попереджають, що кліматичні зміни можуть активізувати різні небезпечні мікроскопічні патогенні організми. В даний час потепління в Арктиці і субарктичних регіонах протікає в 2 рази швидше, ніж середнє потепління по всьому світу, так що збереження вічної мерзлоти перебуває під загрозою.

“Кілька вірусних частинок, які все ще здатні інфікувати, може бути достатньо, щоб відродити потенційно патогенні віруси”, — розповідає один з провідних авторів дослідження Жан-Мішель Клавері (Jean-Michel Claverie), співробітник лабораторії Французького Національного дослідницького центру.

Регіони, в яких були виявлені гігантські віруси, цікаві для промисловості через свої мінеральні ресурси (особливо нафти) і, швидше за все, будуть широко використовуватися і досліджуватися у випадку, якщо лід там розтане.

“Без належної обережності після індустріалізації цих областей ми ризикуємо одного разу прокинутися і виявити, що ті віруси, які вважалися назавжди знищеними людством, такі, як віспа, знову існують і вражають нас”, — додав Клавері.

В безпечних лабораторних умовах Клавері і його колеги будуть намагатися знову відродити вірус, помістивши його поруч з одноклітковою амебою, яка послужить як приймаючий організм. Раніше в 2013 році та ж команда виявила один гігантський вірус, який отримав назву Pithovirus sibericum. Він також був знайдений в сибірській вічній мерзлоті. Команда врешті-решт “воскресила” його в чашці Петрі.

Досвід відродження стародавніх вірусів у науки вже є. У 2004 році американські вчені відродили вірус іспанського грипу, який вбив десятки мільйонів чоловік на початку XX століття: дослідники прибули на Аляску, щоб взяти заморожені тканини легень у жінки, похованої у вічній мерзлоті.

На відміну від більшості вірусів, що циркулюють у світі, на загальний подив вчених, ці давні зразки, датовані останнім льодовиковим максимумом, не просто більші від своїх сучасних “родичів”, але і набагато складніше їх генетично. M. sibericum несе в собі понад 500 генів, у той час як інший рід вірусів, Pandoravirus має цілих 2500. Сучасний вірус групи А, приміром, має всього вісім генів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button