Земля

Популяція північного гладкого кита різко знижується через діяльність людини в Атлантиці

Самки північного гладкого кита, які перебувають під загрозою зникнення, витрачають місяці, а іноді навіть роки, намагаючись вивільнитися з рибальських мереж, тому енергії для спаровування і годівлі немовлят у них практично не залишається.

Дослідження проводила група вчених з Наукового центру північно-східного рибальства Національного управління океанічних і атмосферних досліджень в Массачусетсі під керівництвом Пітера Коркерона (Peter Corkeron). Згідно з їхніми даними, прагнення уникнути зіткнення з людською присутністю в морі серйозно підірвало процес відновлення цих величних морських ссавців після того, як діяльність китобоїв майже винищила їх. Результати роботи опубліковані в журналі » Royal Society Open Science.

Раніше популяція північних гладких китів обчислювалася десятками тисяч. Сьогодні ця цифра коливається в районі 450 особин, причому після повільного зростання (починаючи з 1990 року) в 2010-му було знову зафіксовано зниження їх кількості. Ба більше, вчені підкреслюють, що скорочується саме популяція серед самок. З 1970 по 2009 рік 80 відсотків з 122 зафіксованих смертей в Північній Атлантиці були пов’язані з об’єктами або діяльністю людини, оскільки вже понад півстоліття на ці види не ведеться полювання.

У ході дослідження вчені порівняли народжуваність північних гладких китів з південними — їх родичами з Південної півкулі, популяція яких налічує близько 15 тисяч особин і які менш схильні до впливу людської діяльності. Дані, зібрані за останні три десятиліття, дозволили підрахувати кількість немовлят, народжених в різних підгрупах на обох полюсах.

Як і передбачалося, три групи південних китів — біля берегів сходу Південної Америки, Південної Африки та південного заходу Австралії — народжували потомство в два рази швидше, ніж їх північні родичі. За словами вчених, саме діяльність людини у водах Північної Атлантики позначається на поганому здоров’ї самок китів і їх дитинчат. Головною вірогідною проблемою є «примарні мережі» — розтягувальні мережі знарядь лову тварин, які часто виготовляються з міцних і довговічних синтетичних волокон. Для південних гладких китів такої проблеми не існує.

Відомо, що більше 80 відсотків всіх північних гладких китів потрапляють в мережу хоча б один раз, більше половини були там два або більше разів. За словами вчених, кити можуть плутатися в мережах досить довго — від декількох місяців до декількох років, а відновлення після вивільнення може зайняти стільки ж часу.

Кнопка «Наверх»
Закрыть