Земля

Стрес позбавляє пам’яті

Нове дослідження, проведене на равликах (ставковик звичайний), показало, що високий рівень стресу може блокувати процеси пам’яті. Дослідники з Університету Ексетера (Великобританія) і Університету Калгарі (Канада) вивчали равликів і виявили, що коли ті піддаються численним стресовим подіям, то перестають пам’ятати те, чого навчилися до цього.

Стрес позбавляє пам'яті

Попередні дослідження показали, що стрес також впливає на здатність людини пам’ятати. Але дане дослідження, показало, як кілька стресів одночасно негативно впливають на пам’ять.

За словами вчених, їх відкриття вкрай важливе для розуміння того, як різні форми стресу впливають на тварин і на людину. Вчені спостерігали за поведінкою та діяльністю равликів і виявили, що вже одна стресова подія призвела до деякого погіршення пам’яті, а кілька стресових подій практично заблокували формування спогадів.

Ставковиків вчені вибрали з тієї причини, що їх реакція на стрес дуже схожа на аналогічну реакцію у ссавців. Крім того, великі нейрони мозку равликів полегшили роботу дослідників.

У дослідженні вчені, насамперед, навчили равликів новим способам дихання поза водою. Зазвичай ставковики дихають під водою і поглинають кисень через шкіру. У воді з низьким вмістом кисню равлики спливають і вдихають повітря за допомогою примітивної легеневої системи, в яку повітря надходить через дихальний отвір.

Щоб навчити равлика не дихати повітрям, дослідники поміщали їх у воду з низьким вмістом кисню і щоразу обережно штовхали равлика, як тільки він спливав, щоб подихати. В результаті равлику доводилося закривати дихальний отвір. Пам’ять ставковиків перевіряли, спостерігаючи, як багато разів він намагається дихати повітрям. Навчання вважалося успішним, якщо у равлика знижувалася кількість спроб відкрити дихальний отвір. Крім того, вчені досліджували пам’ять тварини, проводячи моніторинг нейронної активності в мозку.

Відразу після того, як вчені впевнилися в тому, що равлики навчилися новому навику, вони піддали їх стресовим ситуаціям – низький вміст кальцію (він потрібен для будови раковин равлики) і велике скупчення равликів в обмеженому просторі ставка.

При переживанні одного стресу у ставковиків погіршувалася здатність до формування довгострокової пам’яті, проте вони все ще могли навчатися і володіли короткостроковою пам’яттю, тривалістю від декількох хвилин до декількох годин. Але якщо равлики піддавалися обом стресам одночасно, то спостерігався сукупний негативний вплив на здатність равликів навчатися, тобто, процеси формування пам’яті були повністю заблоковані.

За словами вчених, у найближчому майбутньому вони зосередяться на вивченні впливу стресу на різні популяції ставковиків.

Натхнення: rnd.cnews.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button