Всесвіт

Створена найбільша віртуальна модель Всесвіту

Дослідники з Цюріхського університету побудували модель формування всього Всесвіту за допомогою потужного суперкомп’ютера. Гігантський каталог, що складається приблизно з 25 мільярдів віртуальних галактик, був створений на основі набору з 2 трильйонів цифрових частинок. Цей каталог використовується для калібрування експериментів, які будуть розміщені на борту супутника «Евклід» (Euclid), що планується до запуску в 2020 р. з метою дослідження природи таємничих темної матерії і темної енергії.


Протягом трьох років група астрофізиків з Цюріхського університету розробила і оптимізувала революційний код, що описує з безпрецедентною точністю динаміку темної матерії і формування великомасштабних структур Всесвіту. Як повідомляють у своїй нещодавно опублікованій роботі Дуглас Поттер (Douglas Potter) і його колеги, цей код (під назвою PKDGRAV3) був розроблений для оптимізації використання доступної пам’яті архітектур сучасних суперкомп’ютерів, таких як суперкомп’ютер “Piz Daint” Швейцарського національного обчислювального центру. Розроблений Поттером і його командою код виконувався на цій машині протягом всього лише 80 годин, і результатом його виконання став віртуальний Всесвіт з двох трильйонів макрочасток, що представляють текуче середовище з темної матерії, з якої потім було сформовано каталог, що включає 25 мільярдів віртуальних галактик.

Завдяки високій точності розрахунків, що описують еволюцію рідини з темної матерії під дією власної гравітації, дослідники змогли змоделювати формування невеликих згустків матерії, званих гало темної матерії, всередині яких, як вважається, формуються галактики, подібні Чумацькому шляху. Основною трудністю при побудові цієї моделі було моделювання дуже невеликих галактик, розміром близько однієї десятої діаметра Чумацького шляху, в гігантському обсязі всього спостережуваного Всесвіту. Цю вимогу було висунуто європейською місією «Евклід», основною метою якої є дослідження «темної сторони» Всесвіту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button