Технології

Створені перші в світі самовідновлювальні труби для каналізації

Дослідники з Австралії випробовують труби для каналізації з бетону, який може відновлюватися самостійно.

Експерти з Університету Південної Австралії випробовують нове рішення, що дозволяє зупинити знос бетонних трубопроводів. Самовідновлюваний бетон у формі мікрокапсул, наповнених осадом водопідготовки (обробки води на очисних спорудах), може ремонтувати труби без участі людини.

Дослідники розроблять мікрокапсули з оболонкою, чутливою до зміни рівня pH, і серцевиною з «цілющої» речовини, що містить шлам квасців — побічний продукт очисних споруд — і порошок гідроксиду кальцію. Комбінація має високу стійкість до мікробної корозії.

Крихітні гранули додаються в бетон на останньому етапі змішування, щоб захистити його від поломки. Коли значення рН змінюється в міру підвищення рівня кислоти, мікрокапсули вивільняють вміст, який відновлює наслідки корозії та інші мікротріщини.

Корозійна кислота від окислюючих сірку бактерій в стічних водах, поряд з надмірними навантаженнями, внутрішнім тиском і коливаннями температури, призводить до розтріскування труб і скорочення їх терміну служби, пояснюють вчені.

За оцінкою дослідників, після поступової заміни 117 000 км каналізаційних труб по всій Австралії на конструкції з бетоном і композитними мікрокапсулами країна зможе економити близько $1,4 млрд щорічно на обслуговуванні та ремонті труб. Крім того, використання в складі капсул шламу дозволить скоротити відходи від водоочисних споруд, які при утилізації на звалищі призводять до викиду приблизно 29,4 т вуглекислого газу щорічно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button