Наука

Створено сталь, яка вбиває мікроби без антибіотиків і хімікаті

Nano-micro Small: Наношипи, покриті атомами міді, перетворюють сталь на зброю проти бактерій.

Дослідники з Технологічного інституту Джорджії розробили нержавіючу сталь з протимікробним покриттям. Тонкі наноструктури з міді, нанесені на поверхню виробів, вбивають шкідливі бактерії, такі як кишкова паличка і стафілокок. Технологія дасть змогу скоротити використання антибіотиків для обробки інструментів у лікарнях і на харчових виробництвах.

Вчені розробили електрохімічний метод травлення поверхні нержавіючої сталі, який створює на поверхні нанорозмірні голчасті структури. Вони можуть проколювати клітинні мембрани бактерій. Потім, за допомогою другого електрохімічного процесу, дослідники нанесли на поверхню сталі іони міді – природного антибактеріального засобу.

Создана сталь, которая убивает микробы без антибиотиков и химикатов

Создана сталь, которая убивает микробы без антибиотиков и химикатов

Сталева поверхня до і після обробки під мікроскопом. Зображення: Anuja Tripathi, Georgia Tech

Незважаючи на відомі антибактеріальні властивості міді, вона рідко використовується для боротьби з поверхневими забрудненнями через високу вартість. У технології, запропонованій вченими, на нержавіючу сталь наноситься настільки тонкий шар іонів міді, що вартість інструментів істотно не змінюється.

У серії тестів дослідники показали, що поєднання текстурованої поверхні та іонів міді призвели до зниження кількості грамнегативних бактерій кишкової палички (E. coli) на 97% і зменшення кількості грампозитивних бактерій стафілокока (Staphylococcus epidermis) на 99%.

Новий матеріал можна використовувати для виготовлення нехірургічних інструментів, наприклад, ножиці або пінцетів, у поліклініках і лікарнях. Його можна також використовувати для покриття ручок, поручнів та інших поверхонь у місцях загального користування і поверхонь у закладах харчування та на харчових виробництвах. Це дасть змогу скоротити використання антибіотиків, широке застосування яких веде до розвитку стійких до лікування супербактерій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button