Наука

Бактерії і гриби можуть діяти спільно, переміщаючись по поверхні зубів

Незвичайний союз представників різних доменів живого – грибів і бактерій — дозволяє мікробам ротової порожнини надійніше утримуватися на зубах і пересуватися по ним, швидко повзаючи і навіть здійснюючи різкі «стрибки».

Асоціація стрептококів і грибів під мікроскопом / ©Penn Dental Medicine

Вчені з Пенсільванського університету (США) досліджували зразки слини, взяті у дітей з сильними ушкодженнями зубів. Їх головну увагу привернули бактерії Streptococcus mutans і мікроскопічні грибки Candida albicans, найчастіше залучені в утворення карієсних порожнин. З’ясувалося, що ці мікроби часто зустрічаються у вигляді тісних спільнот, де присутні і ті, і інші клітини, пов’язані позаклітинними полімерами-глікопротеїнами.

Варто нагадати, що схожі союзи між представниками різних доменів життя добре відомі біологам. Наприклад, лишайники – симбіотичні асоціації грибів і ціанобактерій. Однак у випадку з мікробами ротової порожнини вони куди небезпечніші. Такі спільноти більш стійкі до дії захисних систем організму, краще утримуються на поверхні зубів і навіть активно поширюються по ній, приводячи до більш серйозних руйнувань, ніж кожен мікроб окремо. Про це Кнут Дрешер (Knut Drescher) і його співавтори пишуть у статті, опублікованій в журналі PNAS.

На мікрофотографії клітини бактерій пофарбовані зеленим, гіфи грибів – блакитним: у міру зростання співтовариство активно переміщається / ©penn Dental Medicine

Вченим вдалося виростити спільноти стрептококів і Candida на матеріалі — імітаторі зубної емалі в присутності слини і спостерігати їх поведінку. Виявилося, вони можуть використовувати швидкозростаючі нитки грибів, гіфи, щоб переміщатися по поверхні зуба. Самі по собі стрептококи нерухомі, але завдяки союзу з грибами можуть переміщатися на швидкості 40 мікрометрів на годину. А в деяких випадках рух відбувався навіть стрибками, що покривають до 100 мікрометрів відразу, що більш ніж в 200 разів перевищує їх власні розміри.

“У них з’являється чимало так званих емерджентних властивостей, які дають учасникам спільноти такі можливості, якими окремо вони не володіють, — зазначив один з авторів роботи Хьюн Ку (Hyun Koo). – Це майже як новий організм, суперорганізм зі своїми новими функціями”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments