Технології

Свердловина для акумулювання сонячної енергії

Компанія Drammen Eiendom KF, що належить муніципалітету міста Драммен, Норвегія, розробила проєкт по зберіганню сонячної енергії як тепла.

Система може акумулювати енергію 150 м? сонячних теплових колекторів і 1000 м? фотоелектричних панелей в 100 свердловинах в гранітній скелі-гнейсі, кожна з яких має глибину близько 50 метрів.

Свердловина-акумулятор сонячної енергії

“Очікується, що GeoTermos буде повертати близько 350 000 кВт*год/рік у вигляді тепла при різних температурних рівнях під час опалювального сезону”,
– сказав Ранді Кальскін Рамстад, фахівець в області геотермальної енергії і гідрогеології Норвезького університету науки і техніки (NTNU).

Електрику, що виробляється фотоелектричною установкою, виробляє тепло внаслідок використання повітря як джерело тепла для теплового насоса на CO2. Потім тепло накопичується у свердловинах навесні, влітку і восени. Взимку воно використовується для низькотемпературного опалення в ряді прилеглих шкільних будівель.

“Продуктивність системи досить висока”, – сказав Кальскін Рамстад. “Експлуатація установки тільки почалася, з теплового заряджання свердловин”.

Вода використовується як колекторна рідина в свердловинах, що дає ряд переваг у порівнянні з колекторною рідиною на основі гліколю, в тому числі нижчу в’язкість, кращі теплові властивості й менші витрати. Вона також є екологічно безпечною.

Система GeoTermos – з накопичувачем енергії тепловим насосом і накопичувальним резервуаром здатна забезпечити близько 300 кВт теплової потужності на короткі періоди під час пікового навантаження і регулюється температурним режимом і вимогами до теплової потужності.

200-кіловатна фотоелектрична установка, побудована місцевою компанією-інсталятором Solar Technology Scandinavia SAS, була змонтована на чотирьох різних дахах шкіл. Система вартістю 3 мільйони норвезьких крон ($299,000) заснована на 616 фотоелектричних модулів Panasonic VBHN 325 SJ47 і трифазних інверторах SolarEdge SE25K.


Орієнтовна вартість всього проєкту GeoTermos становить близько 10 мільйонів норвезьких крон. “Але точних цифр немає, оскільки проєкт є частиною контракту на закупівлю та будівництво нової школи в Фьелле в Драммені”, – сказав Кальскін Рамстад.

Проєкт підтримується державною Enova, яке фінансує розробку технологій, що сприяють скороченню викидів парникових газів. Це важлива випробувальна установка для поточного дослідницького проєкту RockStore, в якому беруть участь Asplan Viak і NTNU, а також Норвезький дослідний центр (NORCE), незалежна дослідницька організація Sintef і Норвезький орган з регулювання енергетики (NVE) та інші організації.

“Ми вважаємо, що система GeoTermos, або скориговані варіанти GeoTermos, стануть важливою частиною “зеленої” енергетики майбутнього, в якій кілька поновлюваних і нестабільних джерел енергії взаємодіють в енергетичній системі в цілому”, – сказав Кальскін Рамстад. “Подолати проблему можна за допомогою сезонного накопичення достатньої кількості енергії від періодів з надлишком енергії до періодів з високими піковими навантаженнями і дефіцитом енергії та потужності, як правило, в опалювальний сезон в Норвегії”. 

Натхнення: econet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button