Екологія

Світу загрожує дефіцит піску: в ООН назвали причину “піщаної кризи”

Світ опинився на порозі “піщаної кризи” через інтенсивне використання піску.

Про це йдеться в доповіді вчених UNEP — програмі ООН із навколишнього середовища.

Image by J?rg Peter from Pixabay

У звіті зазначили, що причиною нової потенційної загрози для людства стало те, що люди використовують пісок набагато швидше, ніж цей природний ресурс здатен відтворитися в результаті природних процесів.

Як пояснили вчені, попит у світі на пісок різко зріс через глобальну урбанізацію та зростання населення. Простіше кажучи, пісок як сировину почали частіше використовувати під час будівництва, адже він входить до складу найпопулярніших матеріалів, таких як бетон і скло.

За даними дослідження, щороку у світі витрачається понад 50 мільярдів тонн піску, що робить його другим найбільш використовуваним ресурсом після води. З тієї кількості піску, яку людство використовує за рік, можна побудувати навколо Землі стіну завширшки та заввишки 88 футів.

Також у доповіді йдеться, що за останні 20 років використання піску у склі, бетоні та будівельних матеріалах зросло втричі. Тепер у перерахунку на кожного жителя планети витрачається по 17 кілограмів піску на рік.

Нині використання піску у світі майже ніяк не регулюється, незважаючи на те, що це найбільш затребуваний ресурс після води.

Загрози та наслідки для довкілля

Пісок також потрібний для існування різних видів рослин і тварин, а це означає, що його безконтрольний видобуток призводить до втрати біорізноманіття.

Видобуток піску в районах, де він відіграє важливу роль (наприклад, у річках або морських екосистемах), здатний призвести до ерозії ґрунту, засолення водоносних горизонтів, утрати захисту від штормів і впливів на біорізноманіття.

Це створює загрозу для водопостачання, виробництва продуктів харчування, рибальства та індустрії туризму.

Нераціональне використання цього ресурсу завдає шкоди й річкам і береговим лініям і навіть стирає з лиця землі невеликі острови.

Прикладом може бути одна з річок на Шрі-Ланці. Через видобуток піску змінився напрямок течії. Океанічна вода почала текти вглиб суші, приносячи із собою морських крокодилів.

“Коли ви берете пісок із річки, вона починає текти інакше, швидше чи повільніше. Це впливає на каламутність води, на рибу, звісно. Коли ви видобуваєте пісок із пляжу, зникає туристична індустрія. Також втрачається природне середовище крабів і птахів”, — сказав один із авторів звіту Паскаль Педуцці.

З огляду на нашу залежність від піску, додав він, ми повинні переосмислити його видобуток.

“Наші запаси піску не безмежні, і ми повинні використовувати їх із розумом”, — сказав Педуцці.

Як запобігти “піщаній кризі”

Щоб уникнути дефіциту піску, в ООН запропонували ввести низку заходів:

  1. Пісок потрібно визнати стратегічним ресурсом як матеріалом для будівництва, так і через його численні функції у світі природи.
  2. Треба суворо регулювати використання піску новими інституційними та правовими структурами.
  3. Рекомендується заборонити видобуток піску з пляжів.
  4. Людей варто заохочувати до використання альтернатив піску — щебеню, перероблених будівельних матеріалів та “рудного піску” (піску з хвостосховищ).

“Якщо ми зможемо зрозуміти, як керувати найбільш твердим матеріалом у світі, який ми маємо, ми зможемо запобігти кризі та перейти до економіки замкнутого циклу”, — упевнений Педуцці.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button