Наука

Таємничий бозон X17 порушує закони світобудови

Цей загадковий бозон свідчить про ще невідому людству фундаментальну силу Всесвіту.

Все в нашому Всесвіті утримується разом або порізно завдяки чотирьом фундаментальним силам: гравітації, електромагнетизму і двом ядерним взаємодіям. Однак фізики впевнені, що виявили п’яту фізичну силу, що виникає з атома гелію.

Дослідники стверджують, що існує дивна сила, яку спостерігали вже, як мінімум, кілька разів. Кілька років тому її вже засікали в процесі розпаду ізотопу берилію. Нещодавно та сама команда вчених виявила другий приклад того, як таємнича сила вступає в гру. На думку, її несуть частки під умовною назвою X17.

Дізнавшись більше про X17, ми зможемо краще зрозуміти сили, що управляють нашим Всесвітом. Воно також допоможе вченим вирішити проблему темної матерії разів і назавжди.

Атілла Краснахоркаї та його колеги з Угорського інституту ядерних досліджень підозрювали, що в 2016 році сталося щось дивне. Тоді команда вивчала те, як берилій-8 при розпаді випромінює світло. Якщо випромінювання було досить інтенсивним, воно перетворювалося на електрон і позитрон. Дві ці частинки відштовхувалися одна від одної під передбачуваним кутом.

Виходячи із закону збереження енергії, зі збільшенням енергії світла, що випромінює дві частинки, кут між ними повинен зменшуватися. Проте на ділі Атілла та його колеги побачили, що розбіжність у деяких точках досягає 140 градусів! Порушень у самому експерименті виявлено не було, а тому дослідженням незабаром зацікавилися фізики по всьому світу.

Вчені сходяться на думці, що за це відхилення відповідає зовсім новий, невідомий науці фундаментальний бозон. Вони є у всіх чотирьох фундаментальних сил у Всесвіті – три з них ми вже відкрили, а ось бозон гравітації, т.зв. “гравітон”, поки невловимий. Нова сила також не може бути проявом якоїсь з уже відомих – її бозон має унікальну масу (17 мегаелектронвольт, що приблизно в 33 рази більше, ніж у електрона) і крихітною тривалістю життя.

Тепер же робота велася з атомами гелію. Подібно до попереднього відкриття, дослідники виявили, що пари електронів і позитронів поділяються під кутом, який не відповідає прийнятим нині моделям. Цього разу число було ближче до 115 градусів. Працюючи у зворотному напрямку, команда розрахувала, що ядро ??гелію також могло б створити короткоживучий бозон з масою трохи менше 17 мегаелектронвольт. Для простоти вони назвали частинку X17. Варто зазначити, втім, що вона має ще довгий шлях до «офіційної» частинки, яку ми зможемо додати до будь-яких моделей і рівнянь, що описують стан матерії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button