Всесвіт

Телескоп ALMA знайшов у юної зірки потужні викиди чадного газу

Дослідники зафіксували біполярне витікання молекулярного газу з полюсів молодої зірки з низькою металічністю в Малій Магеллановій Хмарі.

Магелланова Хмара. Зображення: ESO / VISTA VMC

Міжнародна група астрофізиків під керівництвом Осакського столичного університету та Університету Кюсю вивчала молоді зірки в Малій Магеллановій Хмарі за допомогою телескоп ALMA. У дослідженні, опублікованому в The Astrophysical Journal Letters, вчені повідомляють про перше виявлення біполярного закінчення у молодої зірки з низькою металічністю, вмістом елементів важче водню і гелію.

Біполярне витікання – це два безперервні потоку газу, що викидаються з полюсів зірки. Такий процес був виявлений у багатьох протозіркових системах. Але всі спостереження стосувалися тільки зірок з високим вмістом важких елементів – з металічністю порівнянної з сонячною і вище.

Біполярне закінчення у молодої зірки Y246. Розташування зірки відзначено хрестиком. Зображення: Osaka Metropolitan University

У новому дослідженні автори спостерігали біполярне витікання монооксиду вуглецю (CO) з полюсів молодої зірки Y246 з металічністю в 5 разів менше сонячної. Аналіз даних, отриманих Атакамською великою решіткою міліметрового (субміліметрового) діапазону (телескопом ALMA), показав, що газ викидається з полюсів цієї зірки зі швидкістю 54 000 км/год в обох напрямках. Ці спостереження повністю відповідають моделям, побудованим для зірок з великою кількістю важких елементів.

Важкі елементи в міжзоряній речовині істотно впливають на механізм зореутворення. У ранньому Всесвіті вміст важких елементів був нижчим, ніж у сучасному. Мала Магелланова Хмара – одна з найближчих до Землі галактик — характеризується низьким вмістом елементів важчих за гелій. Металічність зірок в ній можна порівняти з аналогічним параметром для галактик, що існували близько 10 млрд років тому.

Емісія чадного газу (CO) c синім і червоним зміщенням. Зображення: Kazuki Tokuda et al., The Astrophysical Journal Letters

Дослідники вважають, що біполярне витікання в сучасних системах уповільнює обертання молодих зірок і прискорює їх зростання. Відкриття аналогічного механізму в молодій зірці з низькою металічністю показує, що аналогічні ефекти були поширені і в ранній Всесвіті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments