Всесвіт

Телескоп “Хаббл” зловив в об’єктив загадкову неправильну галактику (фото)

Європейське космічне агентство (ЄКА) представило знімок галактики NGC 1156, зроблений космічним телескопом «Хаббл».

NGC 1156, відображена на знімку, не схожа на багато інших галактик, які знімав «Хаббл». Її незвичайна структура і розташування викликають питання про те, як вона сформувалася.

На знімку видно тисячі яскравих зірок і сяючі червоні області щільного газу, в якому відбувається активне зіркоутворення. Схожі елементи можна побачити в багатьох спіральних галактиках, але, на відміну від них, у NGC 1156 немає характерної скрученої структури. Крім того, так само як еліптичні галактики, вона випромінює дифузне світіння, а масивне ядро складається зі старих червоних зірок.

Галактика NGC 1156 на знімку «Хаббла» в 2022 році. Зображення: ESA / Hubble & NASA, R. B. Tully, R. Jansen, R. Windhorst

На початку XX століття астроном Едвін Хаббл виділив дві основні форми галактик: еліптичну і спіральну. Сам учений припускав, що галактики поступово еволюціонують від еліптичних (без видимого центру і з рівномірним розподілом зірок) у бік закручених галактик зі спіральними рукавами. Однак багато галактик не підходять під таку класифікацію. Як правило, це пов’язано із зовнішнім впливом.

NGC 1156 розташована в 25 млн світлових років від Землі в сузір’ї Овна. Ця карликова галактика неправильної форми незвичайна тим, що поруч з нею немає інших видимих об’єктів, які могли б вплинути на геометрію її форми і пояснити активне зіркоутворення.

Одна з гіпотез полягає в тому, що вплив на NGC 1156 надає темна галактика. Це космічна структура, що складається тільки з молекулярного газу. У ній немає зірок, а тому її складно виявити. Однак, кандидат на темну галактику був виявлений поруч з NGC 1156 при дослідженні випромінювання в радіодіапазоні за допомогою телескопа Аресібо.

Галактика NGC 1156 на знімку «Хаббла» в 2019 році. Зображення: ESA/ Hubble, NASA, R. Jansen

Раніше ЄКА вже публікувало фотографію цієї галактики NGC 1156. Новий знімок – частина програми ЄКА щодо заповнення прогалин у дослідженні сусідніх галактик. Вчені використовують вільний час телескопа “Хаббл”, щоб докладніше вивчити найближчі до нас космічні об’єкти і дізнатися більше про склад зірок, що формують їх.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button