Всесвіт

Телескоп на Місяці дозволить вивчити події відразу після Великого вибуху

Група астрономів виявила, що ідея телескопа, відкладена НАСА десять років тому, вирішить проблему, з якою не впорається жоден інший телескоп: він зможе вивчати перші зірки у Всесвіті. Науковці публікують свої висновки в наступному випуску Astrophysical Journal, а поки стаття доступна на сервісі препринтів.

“Протягом всієї історії астрономії телескопи ставали все більш потужними. Наступний космічний телескоп «Джеймса Веба» дозволить заглянути в той час, коли формувалися перші галактики. Однак теорія Великого вибуху пророкує, що був ще більш ранній час. Тоді галактик ще не існувало, але сформувалися перші зірки – гіпотетичне зоряне населення III. Вивчити це «найперше світло» не зможе навіть «Веб». Нам потрібен інший, «досконалий» телескоп”, – говорить професор Фолькер Бромма, один з авторів дослідження

Ці перші зірки сформувалися близько 13 млрд років тому. Вони унікальні, народжені з суміші газів водню і гелію і, ймовірно, в десятки або 100 разів більша за Сонце.

Нові розрахунки вчених довели, що раніше запропонована установка, рідинний дзеркальний телескоп на поверхні Місяця, здатний вивчити ці зірки. Запропонований у 2008 році групою під керівництвом Роджера Ангела з Університету Арізони, цей об’єкт був названий Місячним рідко дзеркальним телескопом (LLMT).

НАСА проаналізувало проєкт, але вирішило не продовжувати його.

У пропонованого місячного телескопа діаметр дзеркала складе 100 метрів. Він буде працювати автономно з поверхні Місяця, працюючи на сонячній енергії й передаючи дані на супутник на місячній орбіті.

Дзеркало телескопа буде зроблено не зі скла з покриттям, а з рідини, оскільки вона легше і, отже, дешевша для транспортування на Місяць. Дзеркало телескопа було б обертовим чаном з рідиною, увінчаним металевою – і, отже, відбивною – рідиною. (В попередніх рідинних дзеркальних телескопах використовувалася ртуть.) Чан повинен обертатися безперервно, щоб поверхня рідини мала правильну параболоїдну форму і працювала як дзеркало.

Телескоп буде стаціонарним і розташований всередині кратера на північному або південному полюсі Місяця. Щоб вивчити перші зірки, він буде постійно дивитися на одну і ту ж ділянку неба, щоб зібрати від неї якомога більше світла.

Команда сподівається, що астрономічне співтовариство перегляне відкладений план місячного телескопа з рідким дзеркалом, щоб вивчити найперші зірки у Всесвіті й події одразу після Великого вибуху.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button