Всесвіт

Зонд InSight зареєстрував марсотрус рекордної сили (фото)

Сейсмометр помітив поштовхи, що досягали п’яти балів — – найпотужніші більш ніж з 1300 марсотрусів, які він зареєстрував за роки роботи на поверхні Марса.

Сейсмометр SEIS встановлений поруч з апаратом InSight і накритий захисним куполом / ©NASA, JPL-Caltech

Спусковий апарат NASA InSight здійснив посадку на Червоній планеті в 2018 році і, на відміну від марсоходів, відтоді залишається нерухомий. Одне з його головних завдань – сейсмічний моніторинг за допомогою інструменту SEIS. Майже за три з половиною роки чутлива апаратура зареєструвала понад 1300 марсотрусів, включаючи кілька, епіцентри яких знаходилися на протилежному боці планети. Однак жоден з них не зрівняється з новою подією, яка була помічена 4 травня 2022 року, на 1222-й сол (марсіанський день) роботи InSight: магнітуда поштовхів досягала 5. Про це повідомляється в прес-релізі Лабораторії реактивного руху (JPL) NASA.

Колишній рекордно потужний марсотрус зареєстрували в серпні 2021-го, він досягав магнітуди 4,2 за шкалою Ріхтера. Нагадаємо, ця шкала спирається на логарифм величини викликаних у сейсмографі коливань, тому різниця в бал відповідає десятикратному збільшенню потужності поштовхів. Втім, для Землі струс магнітудою 5 вважалося б середнім і навряд чи привернув велику увагу вчених або публіки. Але на Марсі з його скромними розмірами та ще більш скромною тектонікою такі значення близькі до теоретичного максимуму, який очікували зафіксувати фахівці.

Спектрограма Марса 4 травня 2022 р. / ©NASA, JPL-Caltech, ETH Zurich

Швидше за все, і для самої Червоної планети подібний струс — велика рідкість. “З самого запуску сейсмометра в грудні 2018 — го ми чекали цієї “великої події”, – розповів науковий керівник проекту Брюс Банердт (Bruce Banerdt). – Цей марсотрус дасть такий погляд на планету, якого не могло дати жодна подія раніше». Справді, сейсмічні хвилі, що проходять крізь кору, мантію і ядро, несуть безцінну інформацію про їх розміри, склад і структуру, дозволяючи краще зрозуміти внутрішню будову і минуле Червоної планети.

Свій новий рекорд InSight навряд чи поб’є: запланована місія апарату була завершена ще в кінці 2020-го, і зараз він працює в рамках розширеної програми, яка закінчиться в цьому грудні. Тим часом техніка на борту поводиться вже не так, як раніше, і з настанням марсіанської зими покриті багаторічним пилом сонячні батареї постачають занадто мало енергії, змушуючи InSight автоматично переходити в Безпечний режим роботи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button